ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ କରନ୍ତୁ ଜୀବନରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଛୁଟିବ |

NEWS

ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦାଶି ବ୍ରତ 02 ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦିନ ଯଦି ଆପଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉପାସନା ସହିତ କିଛି କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଅସୁବିଧା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଦୁଖରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। କିଛି ସରଳ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ କରାଯାଇଛି। ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦାଶୀର କୌଶଳ ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ତୁଲସୀ ନିକଟରେ ଘିର ଦୀପ ଜାଳିବା ଏବଂ ଓମ ନାମୋ ଭଗବତ ଭାସୁଦେବୟା ନାମ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା, ତୁଲସୀ ଗଛର 11 ରାଉଣ୍ଡ କରିବା ଉଚିତ, ତୁମର ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହେବ।

ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଜରୁରୀ ଏହି ଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ କେବଳ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତୁଳସୀରେ ରହିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ। ଯଦି ତୁମର ଟଙ୍କା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ଯାଇଛି, ତେବେ ତୁମେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଘିର ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥିବା ଗୀତାର ଏକାଦଶ ଅଧ୍ୟାୟ ପଢ଼ିବା ଉଚିତ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମେ ଫାଶରେ ପଡ଼ିଥିବା ଟଙ୍କା ପାଇବ।

puja 1

ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ କ୍ଷୀରରେ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଯଦି ତୁମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାୟତ ଖରାପ, ତେବେ ତୁମେ ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ରିତୁଫଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଜରୁରୀ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଉନ୍ନତି ହେବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଚାଲୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟରେ ବିପୁଳ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସହିତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଜରୁରୀ

bishnu 1

ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଚିନି କାଣ୍ଡ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଗରିବ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଗରମ ପୋଷାକ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରନ୍ତି, ତାହେଲେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସମୃଦ୍ଧତା କଦାପି ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ନିଜେ ଶେଷ ହୁଏ। ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଗାଇର କ୍ଷୀରରେ ତିଆରି ଖୀରଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବେ ଯେଉଁଥିରେ ତୁଲସୀ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ପରେ ଏହି ଖୀରକୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିବାହିତ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହେବ।

ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଗରେ ନଅଟି ଲାଇଟ୍ ସହିତ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଏକ ଏକାକୀ ଦୀପ ମଧ୍ୟ ଜାଳନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଚାକିରିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହେବ।ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଦୁଖ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ନାମରେ ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀରେ କିଛି ଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମେ କେବଳ ତୁମର ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବ ନାହିଁ ବରଂ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ ମଧ୍ୟ ପାଇବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *