masa

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଳସୀ ଏମିତି କରନ୍ତୁ ପୂଜା ହେଇଯିବେ ମାଲାମାଲ -ଥରେ ନିଶ୍ଚୟ କରିକି ଦେଖନ୍ତୁ |

RASIPHALA

ଅଶ୍ୱିନ୍ ମାସ ପରେ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ 21 ଅକ୍ଟୋବରରୁ 19 ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ଅନେକ ମାସ ଧରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏହି ମାସରେ ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଲ ମୁହୁର୍ତ୍ତ ଏହି ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶୁଭ କାମ ଏବଂ ବିବାହ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏହି ମାସରେ ତୁଳସୀ ପୂଜାର ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି ବିଶେଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ କ’ଣ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ବହୁତ ଶୁଭ ଅଟେ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯୁଗ ଯୁଗ ମଧ୍ୟରେ ଗଙ୍ଗା ନଦୀ ଏବଂ ସତ୍ୟଗୁଳା ପରି, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏହି ମାସରେ ଜାଗ୍ରତ ହେବେ, ସେ ଗତ ଚାରିମାସ ଧରି ଶୋଇଛନ୍ତି। ଯଦି ତୁମର କାମ ସରିନାହିଁ ତେବେ ଏହି ମାସରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ।

tulsii

ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୋଇଛି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ବ୍ୟତୀତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ଅଛି। ସକାଳେ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ। ତୁଳସୀଙ୍କ ବିବାହ ମଧ୍ୟ ସେହି ତାରିଖ ଅନୁଯାୟୀ ପାଳନ କରାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଶୋଭା ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତୁଳସୀ ଘରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ। ତାଙ୍କ ଦ୍ଵରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ ଏବଂ ଘରର ଦୁଖ କମ୍ ହୋଇଥାଏ।

puja 1

ତୁଳସୀର ଗୁରୁତ୍ୱ ତୁଲସୀଙ୍କ ସହ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶଲିଗ୍ରାମ ଆକାରରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ତାଙ୍କର ପୂଜା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇଥାଏ। ଯଦି ତୁମେ ତୁଳସୀ ପୂଜାରୁ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ସୋମବାର ଗାଧୋଇବା ପରେ ତୁଳସିର ପାଞ୍ଚଟି ପତ୍ର କାଢ଼ି ଗଙ୍ଗା ପାଣିରେ ଧୋଇ ମନ୍ଦିରରେ ରାତିରେ ତକିଆ ତଳେ ରଖ।

ଏହା ସହିତ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନିଅନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ହଳଦିଆ କପଡ଼ାରେ ରଖିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଫିସରେ କିମ୍ବା ଦୋକାନରେ ରଖିବା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ କୁବେରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆଣିଥାଏ ପଦୋନ୍ନତି ହୁଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଦାନ କରିବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ ତୁଳସୀକୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ସହିତ ଢାଳିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଦୀପ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ବ୍ରହ୍ମା ମୁହୂର୍ତା ସମୟରେ ତୁଳସୀରେ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ଭଲ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *