tula

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ କେବେ ତୁଳାରେ ଗମନାଗମନ କରିବେ – କେଉଁ ରାଶି ଭାଗ୍ୟବାନ ହେବ ଏବଂ କାହା ପାଇଁ ଏହା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ- ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |।

RASIPHALA

ଆଜି ତୁଳା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପବିତ୍ର ପର୍ବ, ଏହାକୁ କାର୍ତ୍ତିକ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ସନାତନ ଧର୍ମରେ ତୁଲା ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ କନ୍ୟାକୁ ଛାଡି। ତୁଳାରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ତୁଳା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା, ଦାନ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ବୟସ ଏବଂ ଜୀବିକା ବଢାଇଥାଏ। ଏବଂ ସମସ୍ତ ଗ୍ରହର ତ୍ରୁଟିରୁ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଧନ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନିୟମ ଅଛି, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନଥାଏ ଏବଂ ସର୍ବଦା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ତୁଳାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗମନାଗମନ ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ 17 ଅକ୍ଟୋବର 2021, ରବିବାର ଦିନ 1 ଟା ସମୟରେ ଘଟିବ ଏବଂ 16 ନଭେମ୍ବର 2021, ମଙ୍ଗଳବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ତୁଳା ସଙ୍କେତରେ ରହିବେ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ସମସ୍ତ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ପ୍ରଭୁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରାଶିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ରାଶିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନ୍ୟ ରାଶିର ଚିହ୍ନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତୁଳା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀର ମହତ୍ୱ ଏବଂ କେଉଁ ରାଶିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ କେଉଁ ରାଶି ଚିହ୍ନ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା କାହା ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ। ଆଜି ହେଉଛି ତୁଳା ସଙ୍କ୍ରାଣ୍ଟି 2021 ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ 17 ଅକ୍ଟୋବର 2021, ରବିବାର ହେଉଛି ତୁଳା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀର ପବିତ୍ର ପର୍ବ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର 17, 2021 ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ରବିବାର ଦିନ 1 ଟାରେ ତୁଳାରେ ଗମନାଗମନ କରିବେ ଏବଂ 16 ନଭେମ୍ବର 2021, ମଙ୍ଗଳବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ତୁଳାରେ ରହିବେ ତୁଳା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀର ମହତ୍ତ୍ୱ ସନାତନ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୁଳା ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି।

rasi4

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ ଏକ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରି ବ୍ୟକ୍ତିର ବୟସ ଏବଂ ଜୀବିକା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଧନ ପାଇବା ପଥରେ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ପର୍ବ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। ଏହି ପର୍ବ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାରେ ମହାନ ପମ୍ପ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଏବଂ ମରୁଡ଼ିକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ଅମଳ ଭଲ ଏବଂ କୃଷକମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ।

କେଉଁ ରାଶିର ଚିହ୍ନ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପ୍ରଥମେ ସିଂହ ରାଶି ସିଂହ ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ତୁଳା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀର ପର୍ବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆଗାମୀ 1 ମାସ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ତୁଳାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସାହସ ଏବଂ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ। କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ରହିବ। ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପଦବୀ, ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବୃଦ୍ଧି ହେବ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଦିଗରେ ଗତି କରିବ, ଏବଂ ଅର୍ଥ ହାସଲ ହେବ ଏବଂ ଧନ ପ୍ରାପ୍ତିର ନୂତନ ଉପାୟ ଖୋଲିବ। କନ୍ୟା କନ୍ୟା ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଆଜିଠାରୁ ଆସୁଥିବା ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। ଏହି ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭ୍ରମଣ ରାଶି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ, ଅର୍ଥ ରୋଜଗାରର ନୂତନ ଉପାୟ ଖୋଲିବ, ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୟ ହାସଲ ହେବ ଏବଂ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ଖୁସି ହେବ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଦୂର ହେବ ଏବଂ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହେବ।

laxmi

ତୁଳା ତୁଳାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗମନାଗମନ ଚାଲିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତା ମାସ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ରାଶି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଗମନାଗମନ ସମୟରେ ଆପଣ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇବେ, ଘରର ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟିରୁ ଆପଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବେ ଏବଂ ସମାଜରେ ସମ୍ମାନର ବୃଦ୍ଧି ହେବ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ସୁଖୀ ହେବ। ବିଛା ରାଶିଫଳ ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ୍ୟବାନ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରାଶିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଆପଣ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲାଭ ପାଇବେ, ମାନସିକ ଚାପ ହ୍ରାସ ପାଇବ, ଚାକିରିରେ ପଦୋନ୍ନତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିବ ଏବଂ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାରର ନୂତନ ଉପାୟ ଖୋଲିବ ଏବଂ ପାରିବାରିକ ଜୀବନ ଖୁସି ହେବ। ଏହି ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗମନାଗମନ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ।

ଧନୁ ରାଶି ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଧନୁ ରାଶି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧା ଆଣିପାରେ। ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପରିବାରରେ ପାରସ୍ପରିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ, ବ୍ୟବସାୟରେ ବିପୁଳ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ମକର ରାଶି
ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗମନାଗମନ ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଏବଂ ଚାକିରିରେ ନୂତନ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହି ସମୟରେ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ବହୁତ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ପଡିବ। ଅଳସୁଆ ଇତ୍ୟାଦି ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହ, ଅଳସୁଆ ତୁମର କାମରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅ ଏବଂ ନିୟମିତ ସ୍ନାନ କର ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କର। କୁମ୍ଭ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୁମ୍ଭର ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ଆହ୍ଵାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ମନରେ ଆସିପାରେ, ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କଲେ ଉଦାସୀନତା ହୋଇପାରେ।

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ଚାପ ଏବଂ ଉଦାସୀନତାକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମୀନ ଏହି ରାଶିର ଲୋକଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ, ଆୟଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଋଣ ନେବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *