mouse

ମୂଷାକୁ ମାରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏହି 9 ଟି ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ – ଥରେ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦେଖନ୍ତୁ |

NEWS

ଯଦି ଗୋଟିଏ ମୂଷା ମଧ୍ୟ କାହାର ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରେ, ତେବେ ଏହା ନାକକୁ ଶ୍ୱାସରୁଦ୍ଧ କରେ। ମୂଷାମାନେ ଘରେ ଥିବା ଶସ୍ୟ ସହିତ ପୋଷାକ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଘଷନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କାରଣ ମୂଷାମାନେ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ଲୁଚି ଯାଆନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ। ମୂଷା ଘାତକ ମାରିବା ପାଇଁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନେ ଘର ବାହାରେ ମରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ମୂଷାମାନେ ଘରୁ ପଳାନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି ଏବଂ ମରିଯାଆନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଜଣା ପଡିଥାଏ।

ଘରୁ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ କାରଣ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ‘ମହାମାରୀ’ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବୁ ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଘରୁ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ନକରି ଘରୁ ବାହାର କରି ପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ କଦଳି ମୂଷାମାନେ କଦଳୀ ଗନ୍ଧରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି। ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ, ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ଏକ ସୂତା ଚୋପା ରଖ, ତା’ପରେ ମୂଷାମାନେ ନିଜେ ଘରୁ ପଳାଇଯିବେ।

banana

ତମାଖୁ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ତମାଖୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ। ଏକ ପାତ୍ରରେ ଏକ ଚାମଚ ତମାଖୁ ନିଅ, ଯେଉଁଥିରେ 2 ଚାମଚ ଦେଶୀ ଘି ମିଶାନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଗ୍ରାମ ମଇଦା ମିଶ୍ରଣ କରି ଟାବଲେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଘରର କୋଣରେ ରଖିବା ଉଚିତ। ସେଗୁଡିକ ଖାଇବା ମାତ୍ରେ ମୂଷାମାନେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବେ। ମୂଷା ଗନ୍ଧର ଗନ୍ଧକୁ ନାପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କଣ୍ଟା ପତ୍ରକୁ ଘରେ ଏବଂ ବିଲ୍ ପାଖରେ ରଖି, ମୂଷାମାନେ ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବେ ନାହିଁ। ଆଲୁମ ମୂଷା ମଧ୍ୟରେ ଷାଠିଏ ଚିତ୍ର ଅଛି ଆଲୁମ୍ ପାଉଡରର ଏକ ସମାଧାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ମୂଷା ରହୁଥିବା ନିକଟରେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ଵରା, ମୂଷାମାନେ ପଛକୁ ଫେରି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ।

ତେଜ ପତ୍ରଘରୁ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ, ବାଇ ପତ୍ରଗୁଡିକ ଏକ ପାନିଆ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ ଘରର କୋଣରେ ବାଇଗଣ ପତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଏହାର  ସୁଗନ୍ଧ ହେତୁ ମୂଷାମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ ପଳାଇଯିବେ। କପୁର ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପୋର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କର୍ଫୋର ଗନ୍ଧ ହେତୁ ମୂଷାମାନେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି।

ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରର କୋଣରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ମୂଷାମାନେ ଘରୁ ପଳାଇଯିବେ। ଗୋଲମରିଚ ଘରୁ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବାରେ କଳା ଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଘରର କୋଣରେ କଳା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ ବିସ୍ତାର କର ଯେଉଁଠାରେ ମୂଷା ଲୁଚି ରହିଥାଏ। ଏହା ପରେ ଗଧର ଶିଙ୍ଗ ପରି ମୂଷାମାନେ ତୁମ ଘରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ନାଲି ଲଙ୍କା ଲାଲ୍ ଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ। ଯେଉଁଠାରେ ମୂଷା ମିଳୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲାଲ୍ ଚିଲି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ମୂଷାମାନେ ଆଉ ଫେରିବେ ନାହିଁ କେଶ ମୂଷା ମାନବ କେଶରୁ ପଳାୟନ କରନ୍ତି। ମୂଷାମାନେ ଏହାକୁ ଗିଳି ଦେଇ ମରନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ମାନବ କେଶ ନିକଟକୁ ମଧ୍ୟ ପଳାନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *