siba

ଏମିତି କାମ କରନ୍ତୁ ଶନି ଦେବ ତୁମର କଲ୍ୟାଣ କରିବେ – ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତି ସୁଧୁରି ଯିବା ।

RASIPHALA

ତୁମର ରାଶିଫଳ କହିବ ତୁମର ଭବିଷ୍ୟତ କିପରି ହେବ। ଆଜି ଶନିବାର ଶନି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ଗ୍ରହ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରାହୁ ଏବଂ କେତୁ ପରି ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୁଖର କାରଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଶନିଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପୁତ୍ର ତଥା ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶନୀଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ରାଶିଫଳର 12 ଟି ଘରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରେ। ନଅଟି ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରେ ଶନିଙ୍କର ଏକ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଅଛି। ଶନିଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଳନ, ସୀମା ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କାରଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ଶେଷ ହୁଏ, ଶନିଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ସେଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଶନି ଆମ ଜୀବନରେ ବହୁତ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭଲ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟତାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଶନିଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ। ସେହି ସମୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଶନିଙ୍କର ଏକ କୁଟିଳ ଦୃଶ୍ୟ ପାଇପାରିବେ, କାରଣ ସମସ୍ତ ଗ୍ରହର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦୃଶ୍ୟ ଶନି ଗ୍ରହର ପରି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଶନୀଙ୍କ ବୈଦିକ ମନ୍ତ୍ର ଶ୍ୟାମ ଯୋରବୀ ଶନୀଙ୍କ ତାନ୍ତ୍ରିକ ମନ୍ତ୍ର ଓମ୍ ଶନିଶଚାରା ନାମ ଶନୀଙ୍କ ବିଜ ମନ୍ତ୍ର ପ୍ରମ ପ୍ରମନ୍ ପ୍ରହ ଶା
ନିଶଚାରା ନାମା ଶନିର ଗୁଣ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶନି ଗ୍ରହକୁ ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ଗ୍ରହ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଯେତେବେଳେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ନକାରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଶନି ଉନ୍ନତ ହୁଏ, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ପଦରୁ ରାଜା କରିପାରିବେ। ଶନି ଏହି ତିନି ଜଗତର ବିଚାରପତି। ତେଣୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କର କର୍ମ ଆଧାରରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଫଳ ଦେଇଥାଏ। ଶନି ହେଉଛନ୍ତି ପୁଷ୍ପା, ଅନୁରାଧା ଏବଂ ଉତ୍ତରାଭଦ୍ରପଡା ନକ୍ଷତ୍ରର ପ୍ରଭୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସେମାନେ ଶନିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଶନି ସେମାନଙ୍କ ରାଶିଫଳରେ ଭାରୀ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଦି ତୁମର ରାଶିରେ ଶନି ଦସା ଅଛି କିମ୍ବା ଯଦି ଶନି ଭାରୀ ତେବେ ଆପଣ କିଛି ସହଜ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଶନି ଦସା କ’ଣ ବ୍ୟକ୍ତିର ରାଶିରେ ଘଟୁଥିବା ଶନି ଦୋସା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଶନି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରାଶିଫଳରେ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ।

sanii

 

ଶନି ଏକ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଗତି କରେ, ସେଥିପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିଥାଏ। ଶନୀଙ୍କ ସାଦାସୀ ଶନିଙ୍କ ଧାୟା ଇତ୍ୟାଦି। ଏହି ସମୟରେ, ଶନି ଦଶା ପ୍ରଭାବ ଏତେ ଖରାପ ଯେ ଆକାଶରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଭୂମିରେ ଆସନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଶନି ମଧ୍ୟ ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ଏବଂ ମନ୍ଦ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ, ସେମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆକାଶର ଉଚ୍ଚତାକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ। ଦୟାକରି ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଦୟାକରି ଏହି ପରି କୌଣସି ଅନୁପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କର ନାହିଁ, କାରଣ ଶନିଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

sanii

ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ନ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶନି ନ୍ୟାୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦୟା ଦେଖାନ୍ତି, ଯଦିଓ ତାଙ୍କ ଦଶା ଆସେ, ଏବଂ କୌଣସି ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଶନି ଆପଣଙ୍କ ରାଶିଫଳରେ ଅସୁବିଧାର କାରଣ ହୁଅନ୍ତି, କିମ୍ବା ଶନିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦେଉଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ। ଶନିବାର ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ ପ୍ରତି ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ମାଣ୍ଡିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ। ଶନିଙ୍କୁ ପୂଜା କର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କର। ସୋରିଷ, ତେଲ, କଳା କପଡା, ଜୋତା ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ ଶନିବାର ଦିନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଶନିବାର ଦିନ ଲୁହା ସାମଗ୍ରୀ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ଶନି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ପାତ୍ରରେ ସୋରିଷ ତେଲ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ତେଲ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

ଶନିବାର ଦିନ, ଆପଣଙ୍କର ଭୁଲ ପାଇଁ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ କୌଣସି ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଚାରି ନ ପାରି ଶନୀଙ୍କ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ନୀଳମଣି ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଯଦିଓ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ନୀଳମଣି ପିନ୍ଧିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି, ଏପରିକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ୍ଧତି, ସମୟ, ଦିନ ଏବଂ କେଉଁ ମନ୍ତ୍ର ସହିତ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ଠିକ୍, ଏହାକୁ ବୁଝିବା ପରେ ହିଁ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କର ଉପାସନା ଶନିବାର ଦିନ ତୁମେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ନାଲି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ହନୁମାନ ଜିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହେବା ଉଚିତ। ହାତ ବାନ୍ଧି ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କର ଏବଂ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପାଠ କର। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଦିନ ଏହା କରନ୍ତୁ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାଶିଫଳରେ ଶନି ଦୋସାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *