1

ଓଁ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ – ସୁଫଳ ମିଳିବ ।

NEWS

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମୟରେ ଓମ୍ ଜପ କରାଯାଇଛି। ‘ଓମ୍’ ତିନୋଟି ଅକ୍ଷରରେ ଗଠିତ ଏ, ୟୁ ଏବଂ ମୁଁ। ଏହା ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶଙ୍କର ତିନୋଟି ରୂପର ମିଳିତ ରୂପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଏହି ଶବ୍ଦଟି ସୃଷ୍ଟି, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ବିନାଶକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ, ଏବଂ ଏହା ଏକ ଉପାୟରେ ଭଗବାନ ନିଜେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଯଦି ଏହି ଶବ୍ଦଟି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ତେବେ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚାରଣ କରି, ଭଗବାନଙ୍କ କୃତିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ। ॐ ଶବ୍ଦକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ସହିତ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବା ଉଚିତ। ଓମ୍ ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବାକୁ ବ୍ରହ୍ମା ମୁହୂର୍ତ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟା କାଳ ବାଛନ୍ତୁ।

siba

ଏହାର ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର କୌଶଳ ଶିଖ, ନଚେତ୍ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ପାଇବ ନାହିଁ। ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କର ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ସିଧା ରଖନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଓମ୍ ଜପ କରିସାରିଛନ୍ତି, ପରବର୍ତ୍ତୀ 10 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ପାଣି ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଜପ କରି ତୁମେ ବିଶ୍ୱରୀୟ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ।

“ॐ” ଶବ୍ଦକୁ ସଠିକ୍ ଏବଂ ସରଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ବଡ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ନିଅ। ଏହାକୁ ଡାହାଣ ହାତରେ ନେଇ “ଓମ୍” ଶବ୍ଦକୁ 108 ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ। ପତ୍ରକୁ ପାନୀୟ ପାଣିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଜଳ ଖାଉଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏକ ସତଭିକ୍ ଡାଏଟ୍ ନିଅନ୍ତି।

ମାନସିକ ଏକାଗ୍ରତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ହଳଦିଆ କାଗଜରେ ନାଲି ରଙ୍ଗରେ “ॐ” ଲେଖନ୍ତୁ। “ॐ” ଚାରିପାଖରେ ଏକ ଲାଲ୍ ବୃତ୍ତ ଅଙ୍କନ କର। ଏହି କାଗଜକୁ ତୁମର ପଢ଼ିବା ସ୍ଥାନ ଆଗରେ ରଖ। ବାସ୍ତୁ ଦୋଷର ବିନାଶ ପାଇଁ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସିନ୍ଦୁର ସହିତ ସ୍ୱସ୍ତିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ
ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ଉପରେ “ॐ” ଲେଖ। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ଧଳା କାଗଜ ଖଣ୍ଡ ନିଅ ଏଥିରେ କଦଳୀ ସହିତ “ॐ” ଲେଖନ୍ତୁ। ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ କାଗଜ ରଖି ଧୂପକାଠି ଦେଖାନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ସେହି କାଗଜକୁ ଫୋଲ୍ କରି ନିଜ ପର୍ସରେ ରଖ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *