dhana

ଧନତେରାସରେ ଏହି 5 ଟି ଉପାୟ କର ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସାରା ଜୀବନ ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।

NEWS

ସନାତନ ଧର୍ମରେ, ଦୀପାବଳି ପର୍ବର ଆରମ୍ଭରୁ ଧନତେରାସରୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥର ଧନତେରାସ ନଭେମ୍ବର 2, 2021ରେ। ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତାରିଖରେ ଧନତେରସ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ସପିଂ ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଧନ ଦେବତା ଭଗବାନ କୁବେର ଏବଂ ଧନଭନ୍ତରୀଙ୍କୁ ନୀତି ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ପୂଜା କରାଯାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଧନତେରସ ଉପରେ କିଛି ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କରି ପରିବାରରେ ସୁଖ ଆସେ ଏବଂ ଘରର ସମସ୍ତ ଦୁଖ ଦୂର ହୁଏ ସେହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା। ଧଣିଆ କିଣନ୍ତୁ। ହଳଦିଆ ଧାତୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଧାନର ଉପରେ ସୁନା କିମ୍ବା ପିତ୍ତଳ କିଣିବା ପ୍ରଥା ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଧାତୁଗୁଡିକ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଧଣିଆ ଏବଂ ହଳଦିଆ ଜିନିଷ କିଣନ୍ତୁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଧନତେରସ ଦିନ ଧଣିଆ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହା କରି ଘରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୁଏ।

money

ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କର ଗାଇ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ମୂଳ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଧନ ତେରସରସ ଦିନ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପଶୁ ବିଶେଷ କରି ଗାଇ କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଗାଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆପଣ ଧନତେରସରେ ଗାଇକୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ଏହି ପ୍ରତିକାର କରି ପରିବାରର ଦୁଖ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୁଏ କଦଳୀ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

banana

କଦଳୀକୁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଔଷଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଧନତେରସ ଦିନ, ଆପଣ ବଜାରରେ ହଳଦିଆ କଦଳୀ କିଣନ୍ତି ଏବଂ ଆଣନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ କପଡ଼ାରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ସେହି କଦଳୀ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରୁ ଦୂରେଇ ଯାଏ ଏବଂ ପରିବାରରେ ସୁଖ ବଢ଼ିଥାଏ। ପଞ୍ଚଦେବମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କର। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଭଗବାନ ଗଣେଶ,

ଧନପତି କୁବେର, ଭଗବାନ ଧନଭନ୍ତରୀ ଏବଂ ଧାମରସରେ ଯମରାଜଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହି ପାଞ୍ଚ ଦେବତା ସେମାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବାକୁ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିମାନଙ୍କର ଘରେ ଛାଇ ନଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ପରିବାରରେ ସମ୍ପଦର ପରିମାଣ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ।ଧନତେରସ ଉପରେ ଦୀପ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଦୀପ ଦାନ କରିବା ସର୍ବଦା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଧନତେରସ ଉପରେ ଦୀପ ଦାନର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଯମରାଜ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖୁସି ହୁଏ ଏବଂ ପରିବାରରେ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁର ପରିମାଣକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଏ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *