rasi

ରାଶି ଅନୁଯାୟୀ ଦିୱାଲୀରେ କ’ଣ ଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ହେବ – ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ |।

RASIPHALA

ଦୀପାବଳି, ଆଲୋକର ପର୍ବ, କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ପର୍ବ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକମାନେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ମା’ଙ୍କ କୃପା ତାଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ। ଏହି ଦିନରେ, ଦାନର ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦାନ ଏବଂ ଦାନ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଆମେ ଅଜାଣତରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ମୂଲ୍ୟରେ ଦେଇଥାଉ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଯେ ଆପଣଙ୍କ ରାଶି ଚିହ୍ନ ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ।

ପ୍ରଥମେ ମେଷ ଦୀପାବଳି ଦିନ ପୂଜା ପାଠ କରିବା ପରେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଗରମ ପୋଷାକ କିମ୍ବା କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହି ଦିନରେ ତୁମେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ। ବୃଷ ବୃଷ ରାଶିର ଲୋକମାନେ ପୂଜା ପରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିବା ଉଚିତ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ। ମିଥୁନ ମିଥୁନ ରାଶିର ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳି ଦିନ ପୂଜା ପରେ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ ଘରର ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କୁ ପୋଷାକ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଦୀପାବଳି ପୂଜା ପରେ ଅନେକ ରାଶି କର୍କଟ ଲୋକ କଳା ଉରାଦ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ରୁଟିକୁ ମଧ୍ୟ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ।

rasi

ସିଂହ ରାଶିର ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳି ପୂଜା ପରେ ସାତ ପ୍ରକାରର ଶସ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ, ଡାଲିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଫଳପ୍ରଦ। କନ୍ୟା ରାଶି ଦିୱାଲୀ ଦିନ, କନ୍ୟାର ଲୋକମାନେ ମନ୍ଦିରର ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଦେବା ଉଚିତ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୁଏ। ତୁଳା ତୁଳା ରାଶିର ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳିରେ ପୂଜା କରିବା ପରେ ମିଠା ଏବଂ ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ।

rasi

ଦରିଦ୍ର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ବିଛା ରାଶି ବିଛା ରାଶିର ଲୋକମାନେ ପୂଜା ପରେ ରଙ୍ଗୀନ କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନର ଅସୁବିଧା ସମାପ୍ତ ହେବା ସହିତ ଧନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଧନୁ ରାଶି ଧନୁ ରାଶିର ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳି ଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଲଢୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ପରେ ଏହି ଲଢୁ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଆପଣ ରୁଟିରେ ଘି ଏବଂ ଗୁଣ୍ଡ ରଖି ଗାଇକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇପାରିବେ। ମକର ରାଶି ମକର ରାଶିର ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳି ପୂଜା ପରେ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁମର ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଉପହାର ନିଅ।

କୁମ୍ଭ କୁମ୍ଭର ଲୋକମାନେ ଏକ ଅନାଥ ଆଶ୍ରମକୁ ଯାଇ ଦୀପାବଳି ପୂଜା ପରେ ମିଠା ଏବଂ ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାରରେ ସୁଖର ବାତାବରଣ ରହିଥାଏ। ମୀନ ମୀନ ରାଶିର ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଦିନ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଉପହାର ନେବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଗଜମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଥାଏ, ସେହିଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *