rasi

ଦିୱାଲୀ ଦିନରେ ଏହି 10 ଟି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ – ସର୍ବନାଶ ହୋଇ ଯିବେ ।

NEWS

ଏଥର ଦିୱାଲୀ 4 ନଭେମ୍ବର 2021 ରେ ସାରା ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଯାହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କାହାର ଘରେ ପେଣ୍ଟିଂ କାମ କରାଯାଉଛି, ତା’ପରେ କେହି କେହି ନିଜ ଘରକୁ ସଜାଇବା ପାଇଁ ଦୀପ ଏବଂ ଆଲୋକ ଇତ୍ୟାଦି କିଣୁଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ଘର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରହିବ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଶୋ’ର ଆଶୀର୍ବାଦ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଭୁଲଗୁଡିକରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଏଥର ଦିୱାଲୀର ପର୍ବ 4 ନଭେମ୍ବର 2021 ରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। କାରଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ, କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେହି ସମୟରେ ଆପଣ କୌଣସି ଭୁଲ କରିବେ ନାହିଁ।

ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ସର୍ବଦା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ରମରେ ରଖ। ତୁମେ ସବୁବେଳେ ପ୍ରତିମାଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ କ୍ରମରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଭଗବାନ ଗଣେଶ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ, ମା ସରସ୍ୱତୀ ଏବଂ ମା କାଳୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ବାମରୁ ଡାହାଣକୁ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ପରେ ଅନ୍ୟ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି। ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଉପହାର ରୂପେ ଦିଅ ନାହିଁ। ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ଏପରି ଅନେକ ଉପହାର ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ। କୌଣସି ଚମଡା ଆଇଟମ୍ ଉପହାର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ବଦଳରେ ଆପଣ ଶୁଖିଲା ଫଳ, ମିଠା, ଉପହାର ଇତ୍ୟାଦି ଦେଇପାରିବେ। ସେମାନେ ଏହି ଉପହାରକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ଆପଣ ଯାହା କିଛି ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଆରତୀ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଗାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଶବ୍ଦ ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘୃଣିତ।

laxmi

ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ମଇଳା ନାହିଁ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ସତ୍ୟ ଅଛି କାରଣ ଯଦି ତୁମେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟ ସହିତ ମନେ ରଖ, ତେବେ ସେ ତୁମର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରି ତୁମକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେବ। କଦାପି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଦୀପାବଳି ସମୟରେ ଆପଣ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏକୁଟିଆ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବିନା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

laxmi1

ତେଣୁ, କେବଳ ଉପାସନା ପ୍ରଣାଳୀ କର ନାହିଁ, ଉଭୟଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କର, କେବଳ ସେତେବେଳେ ତୁମର ପୂଜା ସମାପ୍ତ ହେବ। ପୂଜା ପରେ କୋଠରୀକୁ ସଫା କର ଦୀପାବଳି ପୂଜା କରିବା ପରେ ଆମେ ରୁମକୁ ମଇଳା ଛାଡିଥାଉ କିନ୍ତୁ ଆମକୁ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ସେଠାରେ, ଆପଣ ରାତିସାରା ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତି ଏବଂ ସମୟ ସମୟରେ ଏଥିରେ ଘି ମିଶାଇ ରଖନ୍ତି, ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଶୋଇପାରିବେ, ଯାହାଫଳରେ ସ୍ଥାନଟି ଖାଲି ରହିବ ନାହିଁ। କୋଠରୀ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ। କୋଠରୀଟି ସର୍ବଦା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ। ପୂଜା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ବସିବା ଉଚିତ। ପୂଜା ଦୀପକୁ ଘି ସହିତ ଆଲୋକିତ କର।

ଏପରି ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଏପରି ପ୍ରତିମାକୁ ପୂଜା କକ୍ଷରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବସିବା ଅବସ୍ଥାରେ, ଟ୍ରଙ୍କ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏଥିସହ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଜାଳନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ପୂଜା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଶବ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଦକ୍ଷିଣ କୋଣରେ ଘିର ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଦୀପାବଳିର ପୁରା ରାତି ପାଇଁ ଘରର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ କୋଣରେ ଘି କିମ୍ବା ତେଲର ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଭଗବାନ ଗଣେଶ, ପ୍ରଭୁ କୁବେର ଏବଂ ଭଗବାନ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଆଲୋକିତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଅଧିକ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ନାଲି ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯେପରିକି ଡିଆ, ମହମବତୀ, ଆଲୋକ ଏବଂ ନାଲି ଫୁଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା ସହିତ ଦିୱାଲୀ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *