chanakya

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଏମିତି କରନ୍ତୁ ଜୀବନ ସାରା ମିଳିବ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା।

NEWS

ଜୀବନରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରେ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସେ, ଏହା ଜଳ ପରି ପ୍ରବାହିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ତୁମେ ଜୀବନରେ ଧନ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମକୁ ଧନକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ତୁମ ଉପରେ କେବଳ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ହେବ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଧନକୁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି କହୁଥିଲେ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଜୀବନରେ ଏକାଠି ଚାଲିଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ କେବଳ ଧନ ଥାଏ, ଯାହା ତୁମ ସହିତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳେ। ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଜୀବନସାରା ଧନ ରହିବା ଉଚିତ୍, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ। ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ମନେରଖନ୍ତୁ।

chanayaya

ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ, ସେ କେବେବି ଟଙ୍କା ସହିତ ଅଧିକ ସମୟ ରହେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଶିଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵରା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଖରାପ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ।ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଧନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଏହାକୁ କେବେବି ଧରି ରଖ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ବିନିଯୋଗ କର।

chanaykya

ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଟଙ୍କା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଥାଏ। ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଅଛି, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ କାହା ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜିନିଷ ସବୁବେଳେ ଗୁପ୍ତ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍, ନଚେତ୍ ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଧରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। ଧନ ସର୍ବଦା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଜନ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଏହା ପାଇଁ ଭୁଲ ରାସ୍ତା ବାଛନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଭୁଲ୍ ରୋଜଗାର କରିଥିବା ଟଙ୍କା ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହେ ନାହିଁ ଦିନେ ଏହା ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ।

ଯଦି ଆପଣ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏକ ବଡ ପଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବହୁତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ, ତେବେ ସର୍ବଦା ରହିବାକୁ ଏକ ସ୍ଥାନ ବାଛନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ଅଛି। ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତି କିମ୍ବା ଲୋକଙ୍କୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସଫଳତାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।ଯଦି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟାଳୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଅଛି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଦାନ ଏବଂ ଗୁଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଦାନ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯେଉଁ ଘରେ ଦାନ କରାଯାଏ, ଧନ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବଢେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *