barsa

ଏହି ବର୍ଷ ଆସିବ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଳୟ ସାବଧାନ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର ।

NEWS

ପୃଥିବୀ ହେବ ଶେଷ ଏହି ବିଷୟରେ ଅନେକ ଗୁଜବ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆସୁଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଳୟ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ କିଛି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାଣିବା ପରେ ତୁମର ହୋସ ଉଡ଼ିଯିବ। ବାସ୍ତବରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ପତ୍ରିକା ‘ପ୍ରକୃତି’ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରିଛି ଏବଂ ଆଇପିସିର ଜଳବାୟୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ପତ୍ରିକାର ସର୍ଭେରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ସର୍ଭେରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପୃଥିବୀରେ ଘଟୁଥିବା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଅନେକ ବଡ଼ କଥା କହିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରଳୟର ଆଗମନ ବିଷୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ସେ ଏହି ସର୍ଭେରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଳୟ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦୁନିଆର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବେ କି ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ବଡ଼ କଥା କହିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷରେ ପୃଥିବୀରେ ଭୟଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। 2100 ସୁଦ୍ଧା ପୃଥିବୀରେ ଘଟୁଥିବା ଭୟଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରି ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

world

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ବିଶ୍ୱର 233 ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଇପିସିର ଜଳବାୟୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଲମ୍ବିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆଣ୍ଟିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ପାଓଲା ଆରିୟାସ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।ଏଥି ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପଦ୍ଧତି ଘଟୁଛି ସମ୍ବଳଗୁଡିକ ଶୋଷଣ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଉତ୍ତାପର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ଷା ଢାଞ୍ଚାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାଓଲା ଆରିୟସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି, ‘ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ନେତାମାନେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବହୁତ ଧୀରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହିପରି ପୃଥିବୀ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହେତୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ବିସ୍ଥାପିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମଣିଷର ବହୁତ କମ୍ ସମୟ ଅଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ 2100 ସୁଦ୍ଧା ବର୍ଷା ସୁନାମି, ମରୁଡ଼ି ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟିବ, ଯାହା ଦ୍ଵରା ମଣିଷ ବିଚଳିତ ହେବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *