sani

ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହେବା ପାଇଁ ଶନିବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ – ଥରେ ନିଶ୍ଚୟ କରି ନିଅନ୍ତୁ |

NEWS

ଶନି ପୂଜା ଶନି କ୍ରୋଧରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ ଏହା ରାହୁ ଏବଂ କେତୁଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଶନିବାର ଦିନ ବ୍ରତ ପାଇଁ କଣ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଶନିବାରର ଉପବାସ କରାଯାଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶନିଦେବ କଳିଯୁଗରେ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଅଟନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ସେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ମଣିଷକୁ ଫଳ ଦିଅନ୍ତି। ଯଦି ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ତେବେ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ତେବେ ସେଠାରେ ଅଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଅଛି।

ଯଦି ଶନି କାହା ଉପରେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ଶନି ଦେବ କାହା ଉପରେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି। ଶନି ଦେବଙ୍କ ଭକ୍ତମାନେ ଶନିବାର ଦିନ ଉପବାସ କରି ଶନିଦେବକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶନିଙ୍କର ରାଶି ଅଛି ସେମାନଙ୍କ ରାଶିଫଳ ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ଦିନ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି।

sanii

ଯଦି ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରଥମ ଥର ଉପବାସ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଉପବାସର କିଛି ନିୟମ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଯଦିଓ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଶନିବାର ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଶନିବାର ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହିପରି ଶନିବାର ଦିନ ଉପବାସ କରନ୍ତୁ।

sanii

ଶନିବାର ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠିବା ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ। ସ୍ନାନ ପରେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପାଣି ଅର୍ପଣ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଉପବାସର ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ଲୋହରେ ନିର୍ମିତ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ପଞ୍ଚାମ୍ରିତ ସହିତ ସ୍ନାନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଚାଉଳରେ ନିର୍ମିତ ଚବିଶଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଉପବାସ ସମୟରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପୂଜା କଳା ପୋଷାକ, ତେଲ, ଫୁଲ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ କରାଯିବା

ଉଚିତ। ପୂଜା ଦିନ, ଶନି ଦେବଙ୍କ 10 ଟି ନାମ ଜପ କରନ୍ତୁ ଶନିବାର ଉପବାସର ଲାଭ ଶନିବାର ଉପବାସ ପାଳନ କରି ବ୍ୟକ୍ତିର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ। ଶନି ପୂଜା ଶନି କ୍ରୋଧରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ଏହା ରାହୁ ଏବଂ କେତୁଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଶନି ଦେବ ଉପବାସ ଦ୍ୱାରା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଏହା ଜୀବନରେ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ। ଶନିବାର ଦିନ ଉପବାସ କଲେ ପରିବାରରେ ପୁଅ ଏବଂ ନାତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟରେ ଉପାସନା ଉପବାସର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *