puja

ଏମିତି କରନ୍ତୁ ପୂଜା ଶନିଦେବ ହେବେ ପ୍ରସନ୍ନ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର ।

NEWS

ଶନିବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଶନୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। କଳା ତେଲ, କଳା ପୋଷାକ, ତେଲ ଶନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ। ସେଥିପାଇଁ ଶନିଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହି ଉପବାସ ଶନୀଙ୍କ ଦଶାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଶନିଙ୍କର ପାଠ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୁଅ ଜନ୍ମ ହୁଏ। ଯଦି ଏହି ଦିନ ଶନି ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ଉପାୟ ନିଆଯାଏ,

ତେବେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ। ଏହି ଦିନ ଉପବାସ ପାଣି ପିଇ ନ ପାରେ। ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ଏହି ଦିନ, ସ୍ନାନ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଭଗବାନ ଶଙ୍କର, ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ନନ୍ଦୀଙ୍କର ପଞ୍ଚମୃତ ଏବଂ ଗଙ୍ଗାଜଳ ବେଲ ପତ୍ର, ସୁଗନ୍ଧ, ଅକ୍ଷତ (ଚାଉଳ), ଫୁଲ, ଧୂପ, ଦୀପ, ନଢ଼ିଆ , ଫଳ ବିଟ ବାଦାମ,

puja 1

ଲବଙ୍ଗ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସମାନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କର ଏବଂ ପୁଣି ଥରେ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କର। ଷୋହଳ ପ୍ରକାରର ପଦାର୍ଥ ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହା ପରେ, ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ଆଠଟି ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୀପ ରଖିବା ସମୟରେ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଏହି ଦିନ, ଏକ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ତେଲ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ

sanii

ଶନି ଦେବଙ୍କ ନାମର ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତେଲ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଦିନ, ଯଦି ତୁମେ ବୁନ୍ଦି ଲଢୁକୁ ଏକ କଳା ଗାଇକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ, ତୁମେ ଭାଗ୍ୟବାନ ହେବ। ଏହା ସହିତ, ଏକ କଳା କୁକୁରକୁ ତେଲରେ ତେଲଯୁକ୍ତ ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଶନିବାର ଦିନ, ଅତି କମରେ ଶନି ମନ୍ତ୍ରର ଜପ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଜପ କରିବା ସମୟରେ ଉଚ୍ଚାରଣ ଶୁଦ୍ଧ ରହିବା ଉଚିତ। ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କର। ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ତେଲରେ ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ।

ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କର ଶନି ଦେବଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଦେଖିବାବେଳେ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଖିକୁ ଦେଖ ନାହିଁ। ଏହି ଦିନ ତୁଳସୀକୁ ପାଣି ଦେଇ ଶନି ଦେବ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହୋଇପାରନ୍ତି। ଶନିବାର ଦିନ ଦୁଇ ହାତରେ ଏକ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ଛୁଇଁବା, 108 ଥର ‘ଓମ୍ ନାମ ଶିବୟା’ ଜପ କରିବା, ଦୁଖ, ଅସୁବିଧା ଏବଂ ଗ୍ରହ ତ୍ରୁଟିର ପ୍ରଭାବକୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ। ତୁଳସୀ ଗଛର ମୂଳକୁ ପାଣି ଅର୍ପଣ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତି ଶନିବାର ଦିନ ଦୀପ ଜାଳିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *