mandira

ଘରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କଲାବେଳେ ଏହି କଥାରେ ରଖନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ।

NEWS

ଅନେକ ଥର, ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ, ଆପଣ ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଅନେକ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ମଧ୍ୟ, ସଫଳତା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆପଣ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ତୁମର ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏହା ହେବା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ହେବାର ସଙ୍କେତ ଅଟେ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଭଗବାନଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରନ୍ତି | ଯଦିଓ ଘରେ God ଶ୍ବରଙ୍କ ମନ୍ଦିରର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଛି | ସମସ୍ତେ ଘରର ମନ୍ଦିରକୁ ନିଜ ପଦ୍ଧତିରେ ସଜାନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କ work ଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଭଗବାନଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ହାତ ମିଳାଇ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। ସଠିକ୍ ଦିଗ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ବାଛିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

puja 1

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଅନେକ ଥର ପୂଜା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଘରେ ସୁଖ ଆସେ ନାହିଁ। ଘରେ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଘରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ, ବାସ୍ତୁର ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଘରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କିମ୍ବା ରଖିବା ସମୟରେ ସଠିକ୍ ଦିଗ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ବାଛିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଘରେ କେବେବି ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପାଇବେ ନାହିଁ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଘରେ ସବୁବେଳେ ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିବା ଉଚିତ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ ହେବା ଉଚିତ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ତୁମେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଘରର ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ ସ୍ଥାନ ବାଛିବା ଉଚିତ୍। ଇଶ୍ବରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିଗ ସର୍ବୋତ୍ତମ।

ଏହା ସହିତ ଚିତ୍ରକୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ମୂର୍ତ୍ତିର ମୁଖ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଦିଗକୁ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଅଟେ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ଦୁଇଟି ଦିଗରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପୂଜା କରନ୍ତି ସେତେ ବେଳେ ଆପଣ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପୂଜା କରିପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *