patra

ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ପତ୍ର ସବୁ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଚୁଟିକିରେ ଦୂର ହେଇଯିବ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ।

HEALTH

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ରହିବା ଜରୁରୀ। ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗ ଦ୍ଵରା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ କିନ୍ତୁ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟର ଭଲ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କିଛି ଗଛର ପତ୍ର ଖାଇପାରିବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାଇ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚେହେରାରେ ଚମକ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମେ ନିମ୍ ଗଛ ଯଦିଓ ନୀଳ ସ୍ୱାଦରେ ତିକ୍ତ କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ଶରୀରକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କିଛି ନିମ୍ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ।

ପୁଦିନା ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଏବଂ ପାଟି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି ଗୁଣରେ ଭରପୂର, ପୁଦିନା ଶରୀରକୁ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖେ। ଆପଣ ଏହାର ପତ୍ରର ଏକ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ତିଆରି କରି ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବ ଏବଂ ଚେହେରାରେ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ ହେବ। ବେସନ ପତ୍ର ବେସନ ପତ୍ରରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହାର ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମିଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଏବଂ ହୃଦରୋଗର ଶିକାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ।

podina

ଏହାକୁ ଖାଇବା ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବେସନ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରିଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଚର୍ବି କମିଯାଏ ଏବଂ ଶରୀର ଆକାରରେ ଆସେ। ଜାମୁ ପତ୍ର ଜାମୁ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଲାଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ। ଏହା ସହିତ, ଏହା ଅଲସର ଏବଂ ପାଟି ଘା’ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମୁ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜ୍ୱର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟନ୍ତି। ପାନ ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଜବୁତ ହୁଏ।

ଏହା ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ପାଟି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିଥାଏ। ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ଉପଶମ ହୁଏ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଧନିଆ ପତ୍ର ଧନିଆ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ଅଟେ। ଏହା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ କମ କରିଥାଏ, ଯାହା ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ।

cold 2

ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଯକୃତ ଏକ ଭଲ ଉପାୟରେ କାମ କରେ। ମଧୁମେହ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଧନିଆ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ।ତୁଳସୀ ପତ୍ର ତୁଳସୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ। ତଥାପି, ଏହାକୁ ଚୋବାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ 4-5 ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ବାହାର କରି ପାଣି ପିଇପାରିବେ ଏହା ଶୀଘ୍ର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ଏହାକୁ ଏହିପରି ଖାଆନ୍ତୁ ଆପଣ ଏଥିରୁ 2-3 ଟି ପତ୍ରକୁ 1 ଗ୍ଲାସ୍ ଉଷୁମ କିମ୍ବା ମଧୁର ପାଣି ସହିତ ଖାଇପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *