post

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ କରନ୍ତୁ ଗୋଟେ ଛୋଟ ନିବେଶ ମିଳିବ ଫାଇଦା ହିଁ ଫାଇଦା – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ସୂଚନା ।

NEWS

ସମୟାନୁସାରେ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି, ଯାହାର ସୁବିଧା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଦିଆଯାଇପାରିବ, ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ଯୋଜନା ଗୁଡ଼ିକରେ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିମିୟମ୍ ପରିମାଣ ଏପରି ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ, ଡାକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଛୋଟ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରି ବହୁ ପରିମାଣର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିପାରିବ। ଯଦି ଆମେ ଡାକଘର ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ, ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ନଥିଲା ଏବଂ ଇ-ମେଲ୍ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା ସେତେବେଳେ ଡାକଘର ଯୋଗାଯୋଗର ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ଥିଲା।

ଡାକଘରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ବଦଳିଛି, ଯଦିଓ ଡାକଘରେ ଭିଡ଼ ଟିକିଏ କମ୍, ତଥାପି ଡାକଘରର ଅନେକ ଯୋଜନା ଅଛି, ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ସୁରକ୍ଷିତ ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଉତ୍ତମ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ଯଦି ଆପଣ ଏକ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଡାକଘର ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବ। ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ସ୍କିମ୍ ଗ୍ରାମ ସୁରକ୍ଷ ଯୋଜନା, ବିନା ବିପଦରେ ଭଲ ଲାଭ ମିଳିପାରିବ। ଏହି ଯୋଜନାରେ, ଆପଣ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ବିନିଯୋଗ କରି ବଡ଼ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପରେ, ଆପଣ 35 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇ ପାରିବେ।

postt

ଏହା ସହିତ ଜୀବନ ବୀମା ର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଡାକଘର ଗ୍ରାମ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ନିବେଶକଙ୍କ ବୟସ 19 ରୁ 55 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ। ଏହି ଯୋଜନାରେ 10,000 ରୁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ। ଆପଣ ଏହାର ପ୍ରିମିୟମ୍ ମାସିକ, ତ୍ରୟୋମାସିକ, ଅଧା ବାର୍ଷିକ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟ ପାଇଁ ଆପଣ 30 ଦିନର ଅନୁଗ୍ରହ ଅବଧି ମଧ୍ୟ ପାଇବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ 4 ବର୍ଷ ପରେ ଋଣ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ଆପଣ 19 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା କିଣନ୍ତି,

post

ତେବେ 55 ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ 1515 ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ 58 ବର୍ଷ ପାଇଁ 1463 ଟଙ୍କା ଏବଂ 60 ବର୍ଷ ପାଇଁ 1411 ଟଙ୍କା ମାସିକ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିବେଶକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ 50 ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ମାସରେ 1500 ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ନିବେଶକ 55 ବର୍ଷରେ 31.60 ଲକ୍ଷ,

58 ବର୍ଷରେ 33.40 ଲକ୍ଷ ଏବଂ 60 ବର୍ଷରେ 34.60 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପରିପକ୍ୱତା ଲାଭ ପାଇବେ। ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ସେ 80 ବର୍ଷ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଏହି ରାଶି ନିବେଶକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ନିବେଶକ ମରିଯାଏ, ତେବେ କେବଳ ନିବେଶକଙ୍କ ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହିଁ ଏହି ରାଶି ପାଇବେ। ଯଦି ନିବେଶକ 3 ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଯୋଜନା ସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ କୌଣସି ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ ଏହି ଯୋଜନାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ବୋନସ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *