bank

ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମିଳୁଛି ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଲୋନ ସର୍ଵନିମ୍ନ EMI ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ରହସ୍ୟ।

NEWS

ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଥର ତୁରନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସହଜ ଋଣ ନେବାକୁ ଆସେ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ଭଲ ଋଣ ବିକଳ୍ପ କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଘର ଋଣ କିମ୍ବା କାର ଋଣ ପରି କିଛି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ କରେନାହିଁ। ଏହା ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣକୁ ଏକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଋଣ କରିବାର କାରଣ। ଏହି କାରଣରୁ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅଧିକ ସୁଧ ହାରରେ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି, ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁଧ ହାର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଏହା ଲାଭଦାୟକ ହେବ କାରଣ ଋଣ ଶସ୍ତା ହେବ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନେବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ହେବ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆପଣଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହି ଆଧାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଶସ୍ତା କିମ୍ବା ମହଙ୍ଗା ଋଣ ଦେବେ। କେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣ ପାସ୍ କରନ୍ତି ତାହା ଦେଖି କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଋଣଦାତାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଏକ ଧାରଣା ଦେଇଥାଏ।

ଏପରିକି ଦରମା ଏବଂ ସ୍ୱୟଂ ଚାକିରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଋଣର ପରିମାଣ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ପାଇବା ପାଇଁ ଦରମା ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ 3 ମାସର ବେତନ ସ୍ଲିପ୍, ଫର୍ମ 16 ଏବଂ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣର ଏକ କପି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସ୍ୱୟଂ ନିଯୁକ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଗତ 1 ବର୍ଷ ପାଇଁ ITR ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଅଡିଟ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଡାକ୍ତର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ପୂରଣ ହୁଏ, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ସୁଧ ହାର ଦେଖିବା ଉଚିତ। ଯାହାର ସୁଧ କମ୍, ତାଙ୍କ ଋଣ ଶସ୍ତା ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ହାରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ଋଣ କେଉଁଠାରେ ଶସ୍ତା ତାହା ବୁଝିବା ସହଜ ଅଟେ।

money

ଏଠାରେ ଆପଣ ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ଦେଖିପାରିବେ। ଏହା EMI କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଏବଂ ସମୁଦାୟ କେତେ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ସେ ବିଷୟରେ ଏକ ଧାରଣା ଦେବ। ଶସ୍ତା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି, ଯାହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଅଟେ। ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ 8.90 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଋଣ ଦେଉଛି, ଯାହାର EMI 10,355 ଟଙ୍କା ହେବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ନମ୍ବର ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଯାହାର EMI 10,355 ଟଙ୍କା ହେବ କାରଣ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ 8.90 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛି। ଏହା ପରେ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ଅଛି ଯାହା 8.95 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ଦେଉଛି ଏବଂ ଏହାର EMI 10,367 ଟଙ୍କା ହେବ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ 9.05 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି, ଯାହାର EMI 10,391 ଟଙ୍କା ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ସୁଧ ହାର ଏଠାରେ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।

emi

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସୁଧ ହାର 9.45 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏହାର EMI 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ 10,489 ଟଙ୍କା ହେବ। ପଞ୍ଜାବ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଧ ହାର 9.50 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ 10,501 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର EMI ରହିବ। IDBI ବ୍ୟାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ମଧ୍ୟ 9.50 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ EMI 10,501 ଟଙ୍କା ହେବ। ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ 9.60 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହାର EMI 10,525 ଟଙ୍କା ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦାର ସୁଧ ହାର 10.00 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI 10,624 ଟଙ୍କା ହେବ। ଏଠାରେ EMI ସୂଚନା 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଛି।

ଏଥିସହ 5 ଲକ୍ଷ ଋଣ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।ଏହି ବହୁ EMI କୁ 5 ଲକ୍ଷରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ। UCO ବ୍ୟାଙ୍କ 5 ବର୍ଷ ଏବଂ 5 ଲକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ପାଇଁ 10.05 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଆଦାୟ କରୁଛି ଏବଂ EMI 10,636 ଟଙ୍କା ହେବ। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ EMI ଉପରେ 10.25 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ 10,685 ଟଙ୍କା ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। HDFC ବ୍ୟାଙ୍କର ହାର 10.25 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI 10,685 ଟଙ୍କା ହେବ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସୁଧ ହାର 10.35 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI 10,710 ଟଙ୍କା ହେବ। ଫେଡେରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଧ ହାର 10.49 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI ହେଉଛି 10,744 ଟଙ୍କା। IDFC ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଧ ହାର 10.49 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI ହେଉଛି 10,744 ଟଙ୍କା। ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଧ ହାର 10.50 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI 10,747 ଟଙ୍କା ହେବ। କୋଟାକ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଧ ହାର 10.75 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI 10,809 ଟଙ୍କା ହେବ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଧ ହାର 10.80 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ EMI 10,821 ଟଙ୍କା ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *