note

5 ବର୍ଷର ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଜାଣନ୍ତୁ ତୁମର ପୁରୁଣା 500 ଏବଂ 1000 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ସହିତ କ’ଣ ହେଲା – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |

NEWS

ଠିକ୍ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଜି, ନଭେମ୍ବର 8, 2016 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 500 ଏବଂ 1000 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟକୁ ପ୍ରଚାରରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ, ସମସ୍ତ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର 500 ଏବଂ 1000 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବଦଳରେ ନୂଆ ନୋଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ 500 ଏବଂ 1000 ବଦଳରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାରର 500 ଏବଂ 2000 ନୋଟ୍ ପ୍ରଚାରରେ ଅଛି। କିନ୍ତୁ, ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କର 500 ଏବଂ 1000 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟରେ କ’ଣ ହେଲା।

ବାସ୍ତବରେ, ଆରବିଆଇ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ 15.28 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର 500 ଏବଂ 1000 ନୋଟ୍ ଜମା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ବଦଳରେ ନୂଆ ନୋଟ୍ ଜାରି କରିଥିଲା। ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାଣିବା କୌତୁହଳର ବିଷୟ ଯେ 15 ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର କ’ଣ ଘଟିଲା ଏବଂ ସେହି ନୋଟଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ କେଉଁଠାରେ ଅଛି। ପୁରୁଣା ନୋଟଗୁଡିକ ସହିତ କ’ଣ ହେଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଣନ୍ତୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ନୋଟ୍ ସହିତ କ’ଣ ହେଲା।

note 1

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ 30 ଜୁନ୍ 2017ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆରବିଆଇ ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ପୁରୁଣା 500 ଏବଂ 1000 ଟଙ୍କା ନୋଟର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ 15.28 ଲକ୍ଷ କୋଟି ବୋଲି କହିଛି। ଯେତେବେଳେ ‘ସୂଚନା ଅଧିକାର’ ଅଧୀନରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଗଲା, ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ କ୍ଷୟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ବଜାରକୁ ଫେରାଇ ନିଆଯାଉ ନାହିଁ। ତାହା ହେଉଛି, ଏହି ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ କଟାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ତୁମେ କିପରି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବ। ଆରବିଆଇର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ,

note 2

ଏହି ନୋଟଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ପରେ, ସେମାନଙ୍କ ବ୍ରିକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁଦ୍ରା ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା (CVPS) ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ପୁରୁଣା ନୋଟଗୁଡିକ କ୍ଷୟ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ମୁଦ୍ରା ନଷ୍ଟ ହେବାର ମୂଲ୍ୟ ଅଛି କି ନାହିଁ ଦେଖାଯାଏ ତା’ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ ବ୍ରିକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ମେସିନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଖଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୁଏ। ଏହି କ୍ଲିପିଂଗୁଡିକ ପୁନର୍ବାର ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇ ନୋଟ ଆକାର ଦିଆଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେତେବେଳେ କାର୍ଡବୋର୍ଡ ପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ। ସେହିଭଳି 500 ଟଙ୍କା ଏବଂ 1000 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ,

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଡିଜାଇନର ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସୃଜନଶୀଳତାରୁ 500 ଏବଂ 1000 ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅନେକ ଜିନିଷ ନୋଟର ଜଙ୍କରୁ ତିଆରି ହୋଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଆରବିଆଇ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଏନଆଇଡିରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ପରେ ପିଲାମାନେ ଏହି ନୋଟ୍ ଖଣ୍ଡରୁ ତକିଆ, ଟେବୁଲ୍ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଭଳି ଜିନିଷ ତିଆରି କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ପୁରୁଣା ନୋଟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ପାଣିରେ ତରଳି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ରଙ୍ଗ ଛାଡିବାର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଥିରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷ ସହଜରେ ତିଆରି କରାଯାଏ। ତେବେ, ଆରବିଆଇ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକର ପୁନ ବ୍ୟବହାର କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସେଗୁଡିକୁ ବିସର୍ଜନ କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *