bank

କାହିଁକି ଆମେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ 5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିପାରିବା ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ରହସ୍ୟ।

NEWS

ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ଏକ ଭୁଲ ଧାରଣା ରହିଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ 5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏପରି ନିୟମ ନାହିଁ। ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ ହେଉଛି ଆପଣ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଚାହିଁବେ ରଖିପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜମା ରାଶି ଉପରେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କ ବୁଡ଼ିଯାଏ କିମ୍ବା ଏହା ଅସମର୍ଥ ହୁଏ, ତେବେ ସରକାର ଆପଣଙ୍କୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବେ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାକାରୀଙ୍କ ପରିମାଣର 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥାଏ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଜମା ବୀମା କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ,

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଜମା ହୋଇଥିବା 5 ଲକ୍ଷ ପରିମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। ଏହି କାରଣରୁ, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସାଧାରଣ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ କେବଳ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ରଖିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିବା ଦ୍ଵରା ଦୁଇଟି ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ। ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଆୟକର ଆଖିରେ ରଖିପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଆୟକର ନୋଟିସ ଦେବ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ରାଶି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଅର୍ଥର ଉତ୍ସ ଜଣା ପଡିବ ନାହିଁ। ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା କେଉଁଠୁ ଆସିଲା ଏବଂ ଏହା କିପରି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେଲା,

money

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ୍ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ବିପୁଳ ପରିମାଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଅର୍ଥର ଉତ୍ସ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଏକ କଷ୍ଟକର ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାରେ। ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାର ଅସୁବିଧା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିୟମ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ 10 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିପାରେ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ନିୟମ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନୁହେଁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଯଦି ଆପଣ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ କିଛି ଜମା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମୋଟ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆୟକର ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ,

mony

ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ 10 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କାରବାର କରିବାକୁ ହେବ ନାହିଁ। 10 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା 10 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କୌଣସି ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଆୟକର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅଧୀନରେ ଆସିପାରିବେ। ଆୟକର ଭୟ ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଘଟେ ଯେ ତୁମେ ତୁମର ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କାରବାର କରିବା ମାତ୍ରେ ତୁମେ ତୁମର ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ଯାଅ। ତୁମର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ PAN ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କାରବାର ସୂଚନା ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଏ। ଆପଣଙ୍କର ଖାତା ପାନ୍ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଅଟକି ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ। ଜମା ଉପରେ କମ୍ ସୁଧ। ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିବାର ଆଉ ଏକ ବଡ ଅସୁବିଧା ଅଛି। ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୁଧ ହାର ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ଏପରିକି ଏହି ସୁଧ ହାର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୁଧ ଅତିକ୍ରମ କରେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ମାଇନସ୍ ଭିତରକୁ ଯିବ। ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ରାଶି ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କମ୍ ହାରରେ ସୁଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ପ୍ରାୟ 2.5 ପ୍ରତିଶତରୁ 5 ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଯଦି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାର କୌଣସି ବ୍ୟବହାର ନାହିଁ, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ, ସରକାରୀ ବଣ୍ଡ କିମ୍ବା ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ 15-20% ଲାଭ ପାଇପାରିବେ। 12 ପ୍ରତିଶତ ରୋଜଗାର କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇନପାରେ। ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ଅଧିକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଭାବନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *