50k

ପଚାଶ ହଜାରକୁ କାହିଁକି 50K ଲେଖାଯାଏ 50T କାହିଁକି ନୁହେଁ ଜାଣନ୍ତୁ Kର ସଂଫୁର୍ଣ ରହସ୍ୟ।

NEWS

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ 10 ହଜାର, 20 ହଜାର 10K କିମ୍ବା 20K ଭାବରେ ଲେଖନ୍ତି। ବୋଧହୁଏ ତୁମେ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି କର। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି Kବଦଳରେ T କାହିଁକି ଏଠାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ,

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର କାରଣ। ଭଲ T ଟି ହଜାରେ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇ ନଥିଲା ବରଂ K ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି କେ ର କାହାଣୀ ଗ୍ରୀକ୍ ଶବ୍ଦ ‘ଚିଲିଓ’ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହଜାରେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, କେ ଗ୍ରୀକ୍ ଭାଷାରେ ହଜାରେ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା।

ଯଦିଓ ଏହା ସମଗ୍ର 1000 ଖାତାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ହଜାରେ ଗଣନା। ଏହା ବାଇବଲରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।ଫରାସୀମାନେ ଏହି ଶବ୍ଦ ଗ୍ରହଣ କଲେ। ଯାହା ପରେ କିଲୋ ହୋଇଗଲା।

k

ଏହା ପରେ, ହଜାରେରେ କିଲୋ ଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଯିଏ ହଜାରେ ଗୁଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ସେ କିଲୋ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। 1000 ଗ୍ରାମରେ ନିର୍ମିତ କିଲୋଗ୍ରାମ ପରି, 1000 କିଲୋମିଟର ଇତ୍ୟାଦି। ଯଥା କିଲୋ ଏକ ହଜାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ଏହି କିଲୋ ହେତୁ ହଜାରେ ର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଗଲା। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କେ କିଲୋ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ସେଥିପାଇଁ K ହଜାରେ ନୁହେଁ ବରଂ କିଲୋ ହେତୁ ବ୍ୟବହାରରେ ଆସିଲା। ସେଥିପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ବି 10,000 ଲେଖାଯାଏ, 10K ଲେଖାଯାଏ ଏବଂ 50000 50K ପାଇଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *