car

ବଜାରରେ ଟାଟା ମୋଟରର ଆସିଲା ନୂଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ ଯାନ ଆଜି ହିଁ କିଣନ୍ତୁ।

NEWS

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକମାନେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ଭବିଷ୍ୟତ। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବିଭାଗ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଟାଟା ମୋଟର୍ସ 10 ଟି ନୂତନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଲଞ୍ଚ କରୁଛି। ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଯାତ୍ରୀବାହୀ କାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆଜିକାଲି ବଜାର ଅଗ୍ରଣୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। କମ୍ପାନୀର ଇଭି ନେକ୍ସନ୍ ଏବଂ ଟାଇଗର ବଜାରରେ ଏତେ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ସାଧାରଣ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଭର୍ସନର ଏକ କାର୍ ସବ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଇଭି କାର୍ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ କାରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।ବଜାରର ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ

ଦେଖି ଟାଟା ମୋଟର୍ସ 10 ଟି ନୂତନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛି। କମ୍ପାନୀର ପାସେଞ୍ଜର କାର ସେଗମେଣ୍ଟର ସଭାପତି ଶୈଲେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଜାମସେଦପୁରରେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ଏକ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା କମ୍ପାନୀର ମଦର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅଟେ ଏବଂ ଏଠାରେ ହିଁ ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ମୂଳଦୁଆ ପକାଯାଇଥିଲା।ମୁଖ୍ୟତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଭଲ ନୀତି, ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ମୂଲ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଉଛି। ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନର ଲାଭରେ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ଏବଂ ସେମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ବଦଳରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

petrol

ଏହିପରି, ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବିଭାଗରେ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ 10 ଟି ନୂତନ ଇଭି ମଡେଲକୁ ବଜାରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆମେ ଚାର୍ଜିଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ଦେଶରେ ଇଭି ଯାନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବିକ୍ରି ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ତୁଳନାରେ ଭାରତ ବହୁ ପଛରେ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, କେବଳ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀର ଆୟକାରୀମାନେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିଣୁଛନ୍ତି। କୋଭିଡ 19 ପରେ ତାଲା ପକାଇବା ପରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକର ଗୁରୁତ୍ୱ ବୁଝିବାକୁ ଲାଗିଲା।

ଯାହା ପରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ 2030 ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବିକ୍ରି ଛଅରୁ ସାତ ଲକ୍ଷ ହେବ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ 2.8 ନିୟୁତ ଅଟେ। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରଥମେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ ସ୍ଥାପନ କରୁଛୁ। କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ପୁନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନର ବ୍ୟାଟେରୀ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିଷ୍କାସିତ ହେବ। ଏହି ପୁରୁଣା ବ୍ୟାଟେରୀଗୁଡ଼ିକର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ବ୍ୟାଟେରୀର ପୁନ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବିନିମୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି।

ଏହା ବ୍ୟାଟେରୀର ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ହଟାଇବା କିମ୍ବା ପୁନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି। ଟାଟା କାର୍ ସୁରକ୍ଷିତ। ଆସନ୍ତୁ ଏଠାରେ ସୂଚନା ଦେବା ଯେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ମାନାଙ୍କରେ ଟାଟାର କାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ନକ୍ସନ୍ ଏବଂ ଆଲଟ୍ରୋଜ ପରେ ଟାଟା ପୁଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଏନସିଏପିରୁ ପାଞ୍ଚ ତାରକା ମୂଲ୍ୟାୟନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶୈଲେଶ ଚନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଟାଟା କାର କିଣନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଏକ ଟାଟା କାର କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହା ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। କାରଣ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟାଟା କାରଗୁଡିକ ଅନେକ ଥର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ମାସରେ 8500 ୟୁନିଟ୍ ବିକ୍ରି କଲା। ଏକ ପାଞ୍ଚ ତାରକା ମୂଲ୍ୟାୟନ ପାଇବା ସହିତ ପୁଞ୍ଚ ଏହାର ଆରମ୍ଭର ପ୍ରଥମ ମାସରେ 8500 ୟୁନିଟ୍ ବିକ୍ରି କଲା ଏହି କାରଣରୁ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଲିମିଟେଡର ବଜାର ଅଂଶ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କମ୍ପାନୀର ଅଂଶଧନ 8.2 ପ୍ରତିଶତରୁ 11.3 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ କାରକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହାକୁ କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସୁରକ୍ଷା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *