purnima

କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ ।

NEWS

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଭାବରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଦେବତା ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ଦିନ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗାରେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ଦାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣା କରି ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରନ୍ତି। ଭକ୍ତମାନେ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ନାନ କରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଅପାର ଭାଗ୍ୟ ପାଆନ୍ତି। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପୁରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବ ଭୂତ ତ୍ରିପୁରାସୁରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ତ୍ରିପୁରୀ କୁହାଯାଏ। ଏଥର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ବ ନଭେମ୍ବର 19 ଶୁକ୍ରବାରରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ବାସ୍ତବରେ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷରେ ଆସୁଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରକୁ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କୁହାଯାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ବ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ।

ଏହା ପ୍ରଭୋଦିନି ଏକାଦଶୀ ଦିନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଶେଷ ହୁଏ। ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ଶୁଭ ସମୟ | ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତାରିଖ ଆରମ୍ଭ ନଭେମ୍ବର 18 ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ 11:55 ରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତାରିଖ ଶେଷ ହେବ ନଭେମ୍ବର 19 ଶୁକ୍ରବାରରୁ 02.25 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ମହତ୍ତ୍ୱ। ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଭାବରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଦିନ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗାରେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ଦାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣା କରି ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରନ୍ତି। ଭକ୍ତମାନେ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ନାନ କରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଅପାର ଭାଗ୍ୟ ପାଆନ୍ତି। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉପରେ ଜଣେ ପବିତ୍ର ନଦୀ କିମ୍ବା ପାଣି ଟାଙ୍କିରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

danga

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଦାନ କାମ କରିବା ଉଚିତ। ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ଅନେକ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ପର୍ବ ସମାପ୍ତ ହୁଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଶୁଭ ସମାରୋହ ଘରେ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଘି ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ରହ ଯୋଗର ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁମାନେ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଅପାର ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଆନ୍ତି। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପୂଜା ପଦ୍ଧତି। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ। ଯଦି ସମ୍ଭବ,

danga 1

ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କର ଏବଂ ଉପବାସର ଶପଥ କର। ଏହା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଆଇନ୍ ସହିତ ଦେଶୀ ଘିର ଦୀପ ଜାଳି ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହି ଦିନ ସତ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କ କାହାଣୀ କରିବା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଦିନ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣଙ୍କ ଆରତୀ କରିବା ପରେ ତୁଳସୀ ନିକଟରେ ଘିଅ ଦୀପ ଜଳାଇବା ଉଚିତ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଏହି ଦିନ ସମ୍ଭବ, ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନ କର ଏବଂ ଭୋକିଲା ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ମାତା ତୁଳସୀ ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ତୁଳସୀ ଅର୍ପଣ କରି ଅନ୍ୟ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁଣ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଆମ୍ବ ପତ୍ର ଘରର ଦ୍ୱାରରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏଥି ସହିତ, ଭୋଲେନାଥ ଏହି ଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଗଙ୍ଗାଜଳରେ ମହୁ ଏବଂ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଦେଇ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଣିରେ ଏକ ଦୀପ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହା କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ସମୃଦ୍ଧତା ଥାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ତୁଳସୀ, ଜଳ, ଦୀପ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଦୀପ ଜାଳି ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *