prabhu

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଆଜି ଏହି ତେଲକୁ ନେଇ ଦୀପକୁ ଆଲୋକିତ କର, ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଭାଗ୍ୟରେ ପରିଣତ ହେବ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ।

NEWS

ଦିୱାଲୀ ଧନତେରସର ପରଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଚୈତନ୍ୟ ଚର୍ତୁଦର୍ଶୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ପର୍ବ ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର ପାଳନ କରାଯାଏ। ପ୍ରଥମ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉପରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଚତୁଦର୍ଶୀ ଉପରେ ପଡେ।

ଏହି ଦିନ, ସଙ୍କଟମୋଚନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ଦୀପ ଜାଳିବା ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ଅଟେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ଜୀବନର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଆଣିଥାଏ। ଜୀବନରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ କିମ୍ବା ଘରେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ତେଲର ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଏହା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

hanu1

ପ୍ରଦୀପ ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ। ଏହି ଦିନ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ଘରର ମହିଳାମାନେ ସୋରିଷ ତେଲରେ 1 ରୁ 2 ଟି ଲବଙ୍ଗ ଲଗାଇ ସଙ୍କଟମୋଚନ ହନୁମାନଙ୍କର ଆରତୀ କରିବା ଉଚିତ। କୁହାଯାଏ ଏହା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଘରେ ଏକ ଖୁସି ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବେଶ ଅଛି ଏହା ସହିତ, ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ପ୍ରଦୀପ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଦୂର କରିବ। ଯେତେବେଳେ ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ବଢେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ।

hanuman

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଦିୱାଲୀ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରେ ଏକ ସୋରିଷ ତେଲ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ୍ ଏହା ସହିତ ମଇଦା ଏବଂ ଗୁଣ୍ଡ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ପୂଜା କର ହନୁମାନ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କର ଚରମ ଭକ୍ତ। ତେଣୁ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପର୍ବରେ ରାମଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହି ଦିନ ଶ୍ରୀ ରାମ ରାକ୍ଷସ ପାଠ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ପ୍ରଦୀପ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ। ଯଦି କାହାର ଘରେ କେହି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି,

ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ଲଗାତାର 41 ଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛ ତଳେ ସେଓ ତେଲର ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ। ଏହା ମନୁଷ୍ୟକୁ ରୋଗମୁକ୍ତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସେହି ସମୟରେ, ଇଚ୍ଛିତ ଫଳାଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ସେଓ ତେଲରେ ଟିକେ ସୋରିଷ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। କ୍ରମାଗତ 40 ଦିନ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏକ ନୂତନ ଘର କିଣିବାର ଇଚ୍ଛା ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ହୁଏ। ଏହି ପ୍ରତିକାରରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିବ। ଦୀପାବଳିର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୋରିଷ ତେଲରେ ମୁହଁ ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶନି ମନ୍ଦିରରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଶନି ଦେବଙ୍କ ଅପାର ଆଶୀର୍ବାଦ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଏହା ସହିତ ଧନୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *