chandra

ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଲାଗିବ କେଉଁ ରାଶି ଉପରେ ରହିବ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ଜାଣନ୍ତୁ |

RASIPHALA

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ହେତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଏ। ଏହି ବର୍ଷ 2021 ରେ ସମୁଦାୟ ଚାରୋଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଦୁଇଟି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର ସମୁଦାୟ ଅଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ନଭେମ୍ବର 19 ରେ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତ ସୁଭାଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସର୍ବଦା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ହୋଇଥାଏ। ଭାରତରେ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଏକ ଭଲ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାର ସୂତାକ ଅବଧି ଏଠାରେ ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ। ଭାରତରେ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ନ ଦେଖିବା କାରଣରୁ ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ।

rasi4

ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ଇତ୍ୟାଦି ବନ୍ଦ ରହିବ ନାହିଁ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଥିବା ସତର୍କତା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଜଣେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଖାଇବା, ପୂଜା,ବ୍ରଶ୍,

ଗାଧୋଇବା ଏବଂ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ମଧ୍ୟ ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଏବଂ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ରାଶିର ଚିହ୍ନ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ବର୍ଷର ଏହି ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ବୃଷ ଏବଂ କ୍ରିତିକା ନକ୍ଷତ୍ରରେ ହେବ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କିଛି ରାଶିର ଚିହ୍ନ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ଏହା କେତେକଙ୍କ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,

ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ତୁଳା, କୁମ୍ଭ ଏବଂ ମୀନ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଫଳାଫଳ ଆଣିବ ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେତୁ ମେଷ, ବୃଷ, ସିଂହ ଏବଂ ବିଛାର ଲୋକମାନେ କିଛି ଛୋଟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର 19 ରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ। ଯାହା ସକାଳ 11:34 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା 05:33 ରେ ଶେଷ ହେବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ସମୁଦାୟ ଅବଧି ପ୍ରାୟ 05 ଘଣ୍ଟା 59 ମିନିଟ୍ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *