ekadasi

ପବିତ୍ର ଏକାଦଶୀ କେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ |

NEWS

ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ଦେବଦାନି ଏକାଦାଶି ଦିନ। ଦେବ ଏକାଦଶୀ ଉପରେ, ଲୋକମାନେ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧ ଜୀବନ ପାଇଁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଦିନସାରା ଉପବାସ ରଖନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଦେବ ଏକାଦାଶି ମଧ୍ୟ ବିବାହ ପାଇଁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଉତ୍ତର ଭାରତର ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ଭକ୍ତ ତୁଳସୀ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ସଜାଯାଏ। ଏହି ବର୍ଷ ଦେବ ଏକାଦଶୀ 14 ନଭେମ୍ବର ରବିବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦିନର ମହତ୍ୱ ଶୁଭ ସମୟ ଏକାଦଶୀ ତାରିଖ 14 ନଭେମ୍ବର 2021 ସକାଳ 05:48 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏକାଦଶି ତାରିଖ 15 ନଭେମ୍ବର 2021

TULASI

ସକାଳ 06:39 ରେ ଶେଷ ହେବ। ଦେବ ଏକାଦାଶି ଅର୍ଥାତ୍ 14 ନଭେମ୍ବର 2021 ରେ ଶେଷ ହେବ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସମୟରେ ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତି। ଏହି ବର୍ଷ 20 ଜୁଲାଇ 2021 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଶୁଭ ଏବଂ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଦେବ ଏକାଦଶୀର ମହତ୍ତ୍ୱ ଏହି ଏକାଦଶୀ ତିଥି ସହିତ,

ଶ୍ରାବଣ, ଭାଦ୍ରବ , ଅଶ୍ୱିନ ଏବଂ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଥିବା ଅବଧି ଶେଷ ହୁଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏକାଦଶୀ ଉପରେ ଶୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦିନ ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ସକାଳୁ ଉଠି ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନବମ ଅବତାର ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏକାଦଶୀରେ ଦେବୀ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଧୂପ, ଦୀପ, ଫୁଲ, ଫଳ ଇତ୍ୟାଦି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *