aadhar

ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ନେଇ ଲାଗୁ ହେଲା ନିୟମ ଆଜି ହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ ନହେଲେ ପସତେଇବେ।

NEWS

ନଭେମ୍ବର 8 ରେ ନୂତନ ନିୟମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସରକାର ଆଧାର ନିୟମାବଳୀକୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ନଭେମ୍ବର 9 ରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ୟବସାୟ ଡେସ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କେବଳ ଏକ ପରିଚୟ ଦଲିଲ ନୁହେଁ, ଏହା ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି। ଆଧାର ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା, ସମ୍ପତ୍ତି କିଣିବା, ସରକାରୀ ଆର୍ଥିକ ଉପକରଣରେ ବିନିଯୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।

ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) ଦ୍ୱାରା ଆଧାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆଧାର ଯାଞ୍ଚର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିଥାଏ। ନିକଟରେ UIDAI ଦ୍ୱାରା ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅଫଲାଇନରେ କରିପାରିବେ। ସରକାର ମଧ୍ୟ କେଉଁ ନୂଆ ନିୟମ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା। ନୂତନ ନିୟମ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

adhha

ନୂତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସରକାର ନଭେମ୍ବର 8 ରେ ଆଧାର ନିୟମାବଳୀକୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର 9 ରେ ସରକାରୀ ଭାବେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

adh

ନିୟମାବଳୀରେ, ଇ- KYC ପାଇଁ ଆଧାରର ଅଫଲାଇନ୍ ଯାଞ୍ଚର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅପ୍ସନ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଆଧାର କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଆଧାର ଇ- KYC ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଏକ ଆଧାର କାଗଜପତ୍ର ଅଫଲାଇନ୍ ଇ- KYC କୁ ଏକ ପ୍ରାଧିକୃତ ଏଜେଣ୍ଟକୁ ଦେବାର ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ଏଜେନ୍ସି ଆଧାର ଡାଟାବେସ୍ ସହିତ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ନାମ,

ଠିକଣା ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ମେଳ ହେବ ଯଦି ମ୍ୟାଚ୍ ସଠିକ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡେ ତେବେ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଗକୁ ନିଆଯାଏ। ଅଫଲାଇନ୍ ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରଣାଳୀ QR କୋଡ୍ ଯାଞ୍ଚ ଆଧାର ପେପରଲେସ୍ ଅଫଲାଇନ୍ ଇ- KYC ଯାଞ୍ଚ ଇ-ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ଅଫଲାଇନ୍ କାଗଜ ଆଧାରିତ ଯାଞ୍ଚ। ଅନଲାଇନ୍ ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ପଦ୍ଧତି ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ
ଏକ ଥର PIN ଆଧାରିତ ପ୍ରାମାଣିକରଣ ହୁଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *