bhatudi

ଏହି ଉପାୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଭାତୁଡି ଆପେ ଆପେ ଦୂର ହୋଇଯିବ।

HEALTH

ଯଦିଓ ଭାତୁଡି ଶରୀର ପାଇଁ କୌଣସି କ୍ଷତି କରେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ ଲୁକ୍ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚର୍ମରେ ଥିବା ଏହି ଭାତୁଡି ମାନବ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵରା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହାର ଘଟିବାର କାରଣ ସ୍କ୍ରାଚ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଭାତୁଡି ଶରୀରର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟତ ସେଗୁଡ଼ିକ ବେକ, ବାହୁ, ପିଠି ପାଦରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ,

ଆପଣ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା। ପ୍ରଥମେ ରସୁଣ ଏଥିପାଇଁ ରସୁଣକୁ ଛାଣି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଛାଣନ୍ତୁ ଏହା ପରେ, ଏହି ଭାତୁଡି ଉପରେ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ୍ ଲଗାନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ପେଷ୍ଟଟି ମୋଟା ହବା ଦରକାର ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବ। ରସୁଣରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୂର ଅଟେ। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଚର୍ମ ରୋଗ ସହିତ ଅନେକ ଅସୁସ୍ଥ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

bhatudi 1

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭାତୁଡିକୁ ହଟାଇବାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଖାଇବା ସୋଡା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭାତୁଡି ଏକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵରା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ବେକିଂ ସୋଡା ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରେ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଚାମଚ ଭିନେଗାରରେ ଟିକେ ବେକିଂ ସୋଡା ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଭାତୁଡିରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣଗୁଡିକ ଭାତୁଡିକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

bhatudi 2

ପିଆଜ ଭାତୁଡିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ପିଆଜ ରସ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ପିଆଜ ରସ ବାହାର କରି କପା ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ। କିଛି ଦିନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହି ରେସିପି ଅନୁସରଣ କରି, ଆପଣ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିବେ। ଜଡା ତେଲ ଏହି ତେଲ କେଶ ପରି ଚର୍ମ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶରୀର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ଦାଗ ଏବଂ ଭାତୁଡିର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏଥିପାଇଁ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ 1/2 ଚାମଚ ତେଲରେ ଟିକେ ବେକିଂ ସୋଡା ମିଶାଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ। ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଭାତୁଡି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ଆଳୁ ଏଥିପାଇଁ ଆଳୁର ଏକ ଖଣ୍ଡ କାଟି ଏହାକୁ ଭାତୁଡିରେ ଘଷନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଆଳୁ ରସ ବାହାର କରି ଲଗାଇ ପାରିବେ କିଛି ଦିନ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ତୁମର ଅବାଞ୍ଛିତ ଭାତୁଡି ଦୂର ହୋଇଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *