bara

କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଦୂର କରିବ ଏହି ଉପାୟ।

NEWS

ସପ୍ତାହର ପଞ୍ଚମ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତି ପତି ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉପାସନା ନିୟମ ଅଟେ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯାହା ସୁଖ ଏବଂ ଭାଗ୍ୟ ଆଣିଥାଏ। ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ଆଶୀର୍ବାଦ ଦ୍ୱାରା ସ୍ନାନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଜୀବନରେ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସୁଖମୟ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯେତେବେଳେ ଏହା ରାଶିଫଳରେ ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ, ବ୍ୟକ୍ତି ଉଭୟ ଟଙ୍କା ଏବଂ ମନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବିରକ୍ତ ରହିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ କିପରି ହୁଏ। ଗୁରୁବାର ପାଇଁ ସରଳ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିକାର। ଦେବଗୁରୁ ବ୍ରହ୍ମପତିଙ୍କ ଶୁଭକାମନା ପାଇବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉପବାସ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମସ୍ପତି ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପୂଜାରେ ହଳଦିଆ ଫୁଲ ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ମିଠା ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ।

bishnu 1

ଯଦି ଗୁରୁବାର ଦିନ, ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ମିଠା ଖାଇବା ପରେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ସେବା କର ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ଗୁରୁବାର ଦିନ ତାଙ୍କୁ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ପ୍ରଦାନ କର। ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ଶୁଭକାମନା ପାଇବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି,

milk

ତେବେ ଅତି କମରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରୁମାଲ, ଟାଇ ଇତ୍ୟାଦି ପିନ୍ଧନ୍ତୁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯେହେତୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଦିନ କଦଳୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ପ୍ରସାଦ ଆକାରରେ ଏକ କଦଳୀ ମିଳେ,

ତେବେ ପରଦିନ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ। ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ଶୁଭକାମନା ପାଇଁ ଘର ସଫା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘର ଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ସାମ୍ପୁ ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିନ ମହିଳାମାନେ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇବା ପରେ ଗାଧୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଦାଢ଼ି କେଶ, ନଖ ଇତ୍ୟାଦି ଗୁରୁବାର ଦିନ କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ କାଟିବା ଦ୍ୱାରା ଗୁଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *