runa

ଋଣ ମୁକ୍ତି ଏବଂ ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ-ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ |

NEWS

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଶ୍ରୀ ରାମ ଭକ୍ତ ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶନୀ ଦେବ ମଧ୍ୟ ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କ ପୂଜାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ହନୁମାନଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ମାଟି ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ହନୁମାନ ଚାଲିସା ପଢ଼ନ୍ତୁ ଦୀନହୀନମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଓମ୍ ହନୁମନ୍ତେ ନାମ ମନ୍ତ୍ର ସକାଳେ 108 ଥର ଜପ କରାଯିବା ଉଚିତ ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ଉପବାସ ରଖିପାରିବେ।

hanu1

ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ହନୁମାନଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିପାରିବ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଋଣମୁକ୍ତ ହେବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପାଠ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଗାଇକୁ ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ।

hanuman

ଏହି ଦିନ, ଏକ ନଡ଼ିଆ ନିଅ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତୁମ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କର ଏବଂ ଏହି ନଡିଆକୁ ଯେକୌଣସି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ରଖ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦ୍ୱାରା ଟଙ୍କା ବଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ, ଏହି ଦିନ ଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପତାକା ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ 11 ଟି ପିପିଲି ପତ୍ର ନିଅ, ଯାହାଫଳରେ ଜୀବନରେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନହୁଏ,

ଏହାକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣିରେ ଧୋଇବା ପରେ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କୁ ପତ୍ରରେ ବାଲୁକା କାଠ ଲେଖ। ତା’ପରେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ପତ୍ରଗୁଡିକ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛ ତଳେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହି କାମ କର ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ହୋଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *