pm

ପୁଣି ପିଏମ କିଷାନ ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ଟଙ୍କା ଆଜି ହି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରନ୍ତୁ ।

NEWS

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର କିଷାନ ସାମନ୍ ନିଧି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଗ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 6000 ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ, ଯାହା ପ୍ରତି ଚାରିମାସରେ ତିନି କିସ୍ତିରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 9 ଟି କିସ୍ତି ପଠାଯାଇଛି ଏବେ ଦଶମ କିସ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। କିଛି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ଦଶମ କିସ୍ତି 15 ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ଏଥି ସହିତ କିସାନ ସାମମାନ ନିଧି ଅଧୀନରେ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅର୍ଥକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିପାରିବେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଯଦି ଏହି ଯୋଜନାରେ କୃଷକଙ୍କ ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ଚାଷୀମାନେ 4000 ଟଙ୍କା ପାଇବେ। ଅର୍ଥାତ୍ ବାର୍ଷିକ 12,000 ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଦଶମ କିସ୍ତି ବ୍ୟତୀତ କୃଷକମାନେ ଏଥର ଆହୁରି ତିନୋଟି ସୁବିଧା ପାଇବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ମଣ୍ଡଳ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ, ଯାହା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ ଏହାର ଯୋଗ ସହିତ ଋଣ ସହଜରେ ଲାଭ ହୋଇପାରିବ।

pmkisan 1

PM Kisan କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏମ କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ ଅଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ସହିତ ସରକାର ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଋଣ ଦିଅନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ୍ ସାମନ୍ ନିଧି ଯୋଜନା ଏବଂ କିସାନ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସ୍କିମ୍ ସେଲ୍ଫ୍ ରିଲାଏଣ୍ଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ସଂଯୁକ୍ତ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 7 କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ କେସିସି ଥିବାବେଳେ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

pmkisan

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ମନ୍ଦନ ଯୋଜନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସାମନ୍ ନିଧି ଯୋଜନାରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାର କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି। ଯଦି କୃଷକ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି, ତେବେ ପେନସନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଦଲିଲ ଦାଖଲ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ସେମାନେ କେବଳ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରି ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ମନ୍ଦନ ଯୋଜନାରେ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପେନସନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ। 18 ବର୍ଷରୁ 40 ବର୍ଷ ବୟସର ଯେକୌଣସି କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ମାସିକ 3000 ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ଦିଆଯାଏ। PM Kisan ID କାର୍ଡ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପିଏମ କିସାନ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଡାଟାବେସ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିବ। ଥରେ ଆଇଡି କାର୍ଡ ତିଆରି ହେବା ପରେ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *