tea

ଚାହା ପିଉଥିଲେ ପଢିନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଖବର, ହେଉଛି ଏହି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ |

HEALTH

ହେଲୋ ହାଏ ନମସ୍କାର,ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। କଣ ଆପଣ ମାନେ ଚାହା ପିଅନ୍ତି? କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଚାହା ପିଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ବେମାରୀ। ନିୟମିତ ଚାହା ପିଇଲେ ଏହି ବଡ଼ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ। ଆପଣ ମାନେ ତ ଏହା ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବ ହୁଏ ଏବଂ ଅଣ୍ଟା ଆଣ୍ଠୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମ ବୟସରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ଗ୍ୟାଷ୍ଟିକ ଭଳି ଭୟଙ୍କର ସମସ୍ୟା ଖାଲି ପେଟରେ ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିବେ। ନିକଟରେ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ରୁ ଚାହା ଉପରେ ଏକ ନୂଆ ଖବର ଜଣାପଡିଛି।

teeeaa

ତେବେ ଶୀତ ଋତୁରେ ଗରମ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପିଇବା ଏହାର ଅଲଗା ଆନନ୍ଦ ଅଟେ। ଯଦିଓ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଗରମ ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଭୁଲ ଅଟେ। ବ୍ରିଟିଶ ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଚା ଏବଂ କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପ କିମ୍ବା ଗଳାରେ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଆଠ ଗୁଣ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଚା ଗଳା ଟିସୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ। ଗରମ ଚା ଆମ ଗଳା ର ଟିସୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ।ବାସ୍ତବରେ, ବ୍ରିଟିଶ ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଖାଦ୍ୟ ନଳୀ କିମ୍ବା ଗଳାରେ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଆଠ ଗୁଣ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହା ପଛର କାରଣ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଗରମ ଚା ଗଳା ଟିସୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ।ଚା’କୁ ଗରମରୁ ବାହାର କରିବାର 2 ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ପିଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା 4 ରୁ 5 ମିନିଟ୍ ପରେ ପିଉଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ 5 ଗୁଣ ବଢ଼ିଥାଏ।

teaaaaa

ଚାହା ଅଧିକ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଲସର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। କେବଳ ଗଳା କର୍କଟ ନୁହେଁ, ଗରମ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏସିଡିଫିକେସନ୍, ଅଲସର ଏବଂ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ହୋଇପାରେ। କେବଳ ଚା ’ନୁହେଁ, କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଗରମ ପାନ କରିବା କିମ୍ବା ଏତେ ଗରମ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯାହା ପେଟର ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଖାଇବାବେଳେ, ଆମେ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଆମେ ଯାହା ଖାଉଛୁ ତାହା ଏତେ ଗରମ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଏହା ପାଟି ଏବଂ ଗଳାକୁ ନୁହେଁ, ପେଟକୁ ମଧ୍ୟ ଜାଳେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *