bishnu

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ କୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ-ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ |

NEWS

ଗୁରୁବାର ହେଉଛି ଦେବଗୁରୁ ବ୍ରହ୍ମସ୍ପତିଙ୍କ ଦିନ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବ୍ରହ୍ମସ୍ପତିଙ୍କୁ ଦେବତାମାନଙ୍କର ଗୁରୁ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ସପ୍ତାହର ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟରେ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୂରଣ ହୁଏ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜାରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ

ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ ଅଛି, ଯାହା ପାଳନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଏହି ଦିନ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତି କଦଳୀ ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି। ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ କଦଳୀ ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

bishnu 1

ସେଥିପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଧାର୍ମିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ ବନ୍ଧାକୋବି ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ଉପବାସ କିମ୍ବା ଉପାସନା କରିବା ଏହି ଦିନ କଦଳୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଖିଚିଡି ଗୁରୁବାର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଯଦି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘରେ ଖିଚି ତିଆରି କରାଯାଏ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଖିଆଯାଏ ତେବେ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ

ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଘରୁ ବାହାର କରିବା, ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘର ଧୋଇବା କିମ୍ବା କାଟିବା ଦ୍ୱାରା ପିଲା, ପୁଅ, ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶିକ୍ଷା, ଧର୍ମ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଶୁଭ ପ୍ରଭାବ କମିଯାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ହରି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଗାଇର ଶୁଦ୍ଧ ଦେଶୀ ଘିର ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଆପଣ ହଳଦିଆ ଜିନିଷ ଦାନ କରିପାରିବେ। କଦଳୀ ଗଛର ମୂଳରେ ପାଣି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଗୁରୁଙ୍କ 108 ନାମ ଜପ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଏହା କରି, ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଇଁ ସନ୍ଧାନ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହୁଏ। ଏହି ଦିନ ହଳଦିଆ ଚପଲ କିମ୍ବା କଦଳୀ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ। ଏହା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *