rati

ରାତିର 3- 4 ଟା ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ସମୟ କଣ ରହିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ ।

NEWS

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ରାତିର ତୃତୀୟ ଘଣ୍ଟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ। ଦୁନିଆର ଅନେକ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସରେ, ତୃତୀୟ ଘଣ୍ଟା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ରାତି 3 ଟା ଏବଂ ସକାଳ 6 ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମୟ ତୃତୀୟ ପହର ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଏଥିରୁ, ରାତି 3 ରୁ 4 ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭୂତ ଶକ୍ତି ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ମାନବ ଶରୀର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଜାଣିଛ କି ଡାକ୍ତରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଏ ବିଷୟରେ କ’ଣ ଭାବୁଛି।

ଡାକ୍ତରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଏଥିରେ କ’ଣ ବିଶ୍ୱାସ କରେ। ଡାକ୍ତରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ ଆଜମା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ରାତି 3 ରୁ 4 ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି। ଆଜମା ଆକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଦିନର ସାଧାରଣ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା ରାତିର 3 ରୁ 4 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 300 ଗୁଣ ଅଧିକ। ଏହାର କାରଣ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ସମୟରେ ଶରୀରରେ ଆଡ୍ରେନାଲିନ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ହରମୋନ୍‌ର ବହୁ ମାତ୍ରାରେ କମିଯାଏ।

night

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶରୀରରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବହୁତ ସଂକୁଚିତ ହୁଏ ଦିନ ତୁଳନାରେ ଏହି ସମୟରେ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସକାଳ 4 ଟାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାର ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ କ’ଣ। ଲାଙ୍ଗୋନ ମେଡିକାଲର ରୋଶନି ରାଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସକାଳ 6 ଟାରେ କର୍ଟିସୋଲ ହରମୋନର ଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତି ହେତୁ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ କିନ୍ତୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରାତି 9 ଟା ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ।

night 1

ଏହା ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଏଥି ସହିତ, ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ 14% ଲୋକ ଜନ୍ମଦିନରେ ମରିଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ଯେତେବେଳେ କି 13 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏକ ବଡ ଦେୟ ପାଇବା ପରେ ମରିବା ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ 40 ବର୍ଷ ଧରି ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିବା ଡକ୍ଟର ଚାଣ୍ଡର ଅସରାନୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ବଳତା ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ କଥା କହିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ। ସେମାନେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସକାଳ 6 ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ 12 ଟା ମଧ୍ୟରେ ହୃଦଘାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ଅଧିକ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟେ, କିନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଶୋଇବା ଆପ୍ନିଆ। ତାହା ହେଉଛି, ଏପରି ଏକ ରୋଗ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ନିଶ୍ୱାସ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ଅନୁସନ୍ଧାନ କେବଳ ମାର୍କେଟିଂ ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ। ଏବଂ ସତ୍ୟର କେବଳ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ଆଗକୁ ବଢାନ୍ତୁ। ଏମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଲାଭ କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *