darama

ପୁଣି ବଢିବ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ଭରତା ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବଢିବ ଦରମା-ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ |

NEWS

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର କର୍ମଚାରୀ ପେନସନଭୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଅଛି। କର୍ମଚାରୀମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ପରି 31 ପ୍ରତିଶତ DA ର ଉପହାର ପାଇପାରିବେ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୁଷ୍କର ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏକୁ ୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇପାରିବ ବେତନରେ ଡେଇଁପଡ।

ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵରା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ DA / DR କୁ 31 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଘଟଣାର ତତ୍ପରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟମାନେ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ଏବଂ ରିଲିଫକୁ 28 ପ୍ରତିଶତରୁ 31 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁଷ୍କର ଧାମି ସରକାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ଡିଏ ଉପହାର ଦେଇପାରିବେ।

money

ଏହା ସହିତ 2.5 ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ 50 ହଜାର ପେନସନଭୋଗୀ ବର୍ଦ୍ଧିତ DA ର ଲାଭ ପାଇବେ। ଯଦିଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏରେ ଜିରୋ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ଗତ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କେତେକ କାରଣରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦିବସ ଅବସରରେ ସମାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଉପହାର ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିଲା,

mony

କିନ୍ତୁ ମାମଲାଟି ଅଟକି ଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଭତ୍ତାକୁ 28 ପ୍ରତିଶତରୁ 31 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ। ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଏହି ମାସର ଦରମା ସହିତ ବର୍ଦ୍ଧିତ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେବେ। ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ମାସରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ 31 ପ୍ରତିଶତ DA ର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ,

ଯେଉଁଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରେ ଏକ ବଡ଼ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାୟ 2.5 ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସରକାରୀ, ଅର୍ଦ୍ଧ-ସରକାରୀ, କାର୍ଯ୍ୟ-ଚାର୍ଜ, ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ଡିଏରେ 11 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, କର୍ମଚାରୀମାନେ 28 ପ୍ରତିଶତ DA ପାଇଛନ୍ତି। ଶୀଘ୍ର ଏହା 31 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହା ସହିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା 500 ରୁ ପ୍ରାୟ 3000 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହି କାରଣରୁ 2.5 ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ 50 ହଜାର ପେନସନଭୋଗୀ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଡିଏର ସୁବିଧା ପାଇବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *