hair

ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ କାଶ ମୂଳରୁ ଭଲ ହୋଇଯିବ-ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ |

HEALTH

ଲବଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏକ ମସଲା ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ। ଯଦି ଲବଙ୍ଗକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ବାଦ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଏହା ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟରେ ଚାରିଆଡ଼େ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ। ଲବଙ୍ଗ କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢ଼ାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ। ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଆଇରନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ।

ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଭଲ ରଖେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା। ବ୍ରଣ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଯଦି ଆପଣ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଏବଂ ଏହା ସିଧାସଳଖ ଚେହେରାରେ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଚର୍ମର ସ୍ୱରକୁ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବ।

Labanga

ଯଦି ତୁମର କେଶ ବାରମ୍ବାର ଟାଙ୍ଗିଆ ପରି ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଲବଙ୍ଗରୁ ତିଆରି ଏକ କଣ୍ଡିସନର ବ୍ୟବହାର କର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ସହିତ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ହଜମ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ମିଶାଇ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆରାମଦାୟକ ହେବ।

ଅନେକ ଲୋକ, ଯେତେ ବ୍ରଶ୍ କିମ୍ବା ଦାନ୍ତ ଥାଉ ନା କାହିଁକି, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ ପାଟିର ଗନ୍ଧ ନାହିଁ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, 40 ରୁ 45 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ପାଟିରେ ପୁରା ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ। କାଶର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲବଙ୍ଗ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିକାର। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ବି ଥଣ୍ଡା ଲାଗେ, ପୁରା ଫୁସଫୁସକୁ ପାଟିରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ଗଳା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *