puja

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ପ୍ରଭୁ ମହାଦେବଙ୍କ ନାଗସାପ-ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |

NEWS

ଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ବା ଅନ୍ୟ ଚମତ୍କାର ଦେଖାଯାଏ, ଅନେକ ଥର ଏପରି ଚମତ୍କାର ଘଟେ ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏହି ଚମତ୍କାର ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେହେତୁ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଦେବତା ଅଟନ୍ତି ମଣିଷ ଦ୍ୱାରା ଉପାସିତ, କିନ୍ତୁ ସମାନ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ। ହଁ କାରଣ ମଣିଷ, ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶିବଙ୍କର ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ,

ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ପୁରୋହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସାପକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ପୁରାଣ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଖୁ, ଭଗବାନ ଶିବ ସାପ ପାଇଁ ଅତି ପ୍ରିୟ, ତୁମେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଚିତ୍ରରେ ଦେଖି ପାରିବ ଯେ ତାଙ୍କ ବେକରେ ଥିବା ସର୍ପ ହାର ହାରରେ ରହିଥାଏ, ଶିବ କେବଳ ସର୍ପକୁ ତାଙ୍କ ବେକରେ ଧରିଥାଏ। ଆମ ଭାରତରେ ନାଗ ପଞ୍ଚମି ଦିନ ସର୍ପମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ମଧ୍ୟ ସାପର ଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସାପମାନଙ୍କ ସହିତ ଭଗବାନଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି,

puja 1

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଗ୍ରା ନାମକ ଏକ ଗାଁ ସାଲେମାବାଦ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଏଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କହିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଶିବଙ୍କ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଏକ ସର୍ପ ପ୍ରାୟ 15 ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ଆସି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରେ। ଏହି ସୂଚନା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସୂଚନା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ୍, ଏହି ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଲୋକମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ଦୂରରୁ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି,

siba

କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ସାପ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କୁ ଖୁସି ଲାଗେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଅନୁଭୂତି ଅଛି ଏଥିପାଇଁ ସାପ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରାୟ କିଛି ଘଣ୍ଟା ରହିଥାଏ ଏବଂ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରେ, ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଠାରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କହିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସାପ ସକାଳ 10:00 ରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା 3:00 ପରେ ଏହି ମନ୍ଦିରରୁ ଫେରିଯାଏ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାପ ଏହି ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ରହିଥାଏ। ଶିବଲିଙ୍ଗ ନିକଟରେ ବସି ଏଠାରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ପରେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି,

ସାପ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଏହି ଉପାୟରେ ଆସିବା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା, ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ଭୟ ନାହିଁ ଏବଂ ସାପ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି, ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ନାହିଁ। କହିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସାପ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କାହାରିକୁ କ୍ଷତି କରି ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ସାପ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ, ସେତେବେଳେ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାପ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ରହିଥାଏ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଭକ୍ତମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଦର୍ଶନ ପାଇଛନ୍ତି, ଶିବଲିଙ୍ଗ ନିକଟରେ ସାପର ଏତେ ଦିନ ରହିବା ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *