sastra

ମାଳିକା ବଚନ : ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଥାଏ, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହିକଥା |

FACT

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବସାଇଟ କୁ ସ୍ୱାଗତ।ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜନ୍ମ ହୁଏ, ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ସ୍ଥିର ହୁଏ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ଜୀବନର ସତ୍ୟ। ମାଳିକା ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ନାନା ପାପ କର୍ମ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କିଛି ଚଣ୍ଡାଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଯାହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟର ଶୀଘ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅମାବାସ୍ୟା ରେ ଆମିଷ ଭକ୍ଷଣ, ଜୀବ ହତ୍ୟା, ଗୋ ହତ୍ୟା, ପର ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ସମ୍ପର୍କ, ଅନ୍ୟାୟ ଅନୀତି କରିବା, ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ,ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ର କୁ ଗୋଇଠା ମାରିବା ନିନ୍ଦା କରିବା, ଭଗବାନ ଙ୍କୁ ସମାଜ ଆଗରେ ନିନ୍ଦା କରିବା।କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ର ମୃତ୍ୟୁ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଥାଏ।

ପୃଥିବୀରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ଜନ୍ମ କରିବା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଅଟେ। ଏପରିକି ଜାଣ ଯେ ଦିନେ ମୃତ୍ୟୁ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି, ତଥାପି ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା କରେ ଏବଂ କେବଳ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହ ବିଶ୍ୱାସ ଘାତ କରେ! ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଛାଡି ଯାଆନ୍ତି ସେ ଧନୀ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଗରିବ ହୁଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି! କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ 100 ବର୍ଷ ବଞ୍ଚନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଲୋକ 100 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମରନ୍ତି! କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି 100 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କେଉଁ ମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ? ଆଜିର ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବେ।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ମଣିଷର ଭାଗ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଲେଖା ହୋଇସାରିଛି! ଯେଉଁ ଦିନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ମା ଙ୍କ କୋଳ ରୁ ଜନ୍ମ ନିଏ, ସେହି ଦିନଠାରୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଦିନ ସ୍ଥିର ହୁଏ, ଯେତେବେଳେ ସମୟ ଆସିବ, ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆସିବାକୁ ପଡିବ! ତା ପରେ ଭଗବାନ ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ! ମର୍ତ୍ୟ ମଣ୍ଡଳେ ଯେ ଜନ୍ମଇ ଦେବତା ହେଲେବି ମରଇ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଗର୍ବ, ଅତ୍ୟଧିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା, ବଳିଦାନର ଅଭାବ, ଅଧିକ ଭୋଜନ କରିବା, ଯେଉଁମାନେ ହତାଶ ହୁଅନ୍ତି! ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଶୀଘ୍ର ଆସେ! ଏହିସବୁ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ଅନେକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଭିନ୍ନ କଥା କହିଛନ୍ତି! ଭାବିବା ଯେ ଏହିପରି ଏକ ଅବସ୍ଥା ସର୍ବଦା ତିଆରି ହେବ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଜ୍ଞତା! ପକ୍ଷୀମାନେ ଯେପରି ନିଜ ବସା ଛାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ଜାଗା କୁ ଯାଆନ୍ତି! ସେହିଭଳି, ଆତ୍ମା ​​ମଧ୍ୟ ନିଜ ଶରୀର ଛାଡି ଚାଲିଯାଏ! ଆତ୍ମା ବିଷୟରେ ଗୀତରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ନୈନ ଅସ୍ତ୍ରଣି ଚିନ୍ଦନ୍ତି ନୈନ ଦାହତି ପାବକ ” ଅସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଆତ୍ମା କୁ ଛେଦନ କରି ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଅଗ୍ନି ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମା କୁ ଜଳାଇ ପାରେ ନାହିଁ। ଆତ୍ମା ଶାଶ୍ୱତ ଅମର ଅଟେ।ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ଯେତେ ଭୟଙ୍କର ଏବଂ କଠୋର, ଏହି ନିୟମ ଭଗବାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୃଙ୍ଖଳିତ। ଏହା ହେଉଛି ସତ୍ୟ। ଯାହାକୁ ଆମେ କଦାପି ଟାଳି ପାରିବୁ ନାହିଁ!

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *