mahu

ମହୁ ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ ଦୂର ହେବ କାଶ ଏବଂ ଲିଭର ଜନିତ ସମସ୍ୟା-ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |

HEALTH

ମହୁ ଏବଂ ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଫଙ୍ଗଲ୍ ଗୁଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ମହୁ ସହିତ ଲବଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ। ଲବଙ୍ଗରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ।

ଆପଣ କିପରି ମହୁ ଏବଂ ଲବଙ୍ଗ ଖାଇପାରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ କାଶ ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ଲବଙ୍ଗକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରି ମହୁ ସହିତ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହା ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରେ ଆରାମ ଦେବ ଏହା ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଥଣ୍ଡାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଚାମଚ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ମହୁ ସହିତ ମିଶାଇ ଶୁଖିଲା କାଶରେ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଦା ଚା ସହିତ ମିଶାଇ ପିଇପାରିବେ।

livv

ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ମହୁ ଚର୍ମକୁ ବ୍ରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଲବଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ମୁହଁରେ କୁଞ୍ଚନ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ। ତ୍ୱଚାରେ ଆପଣ ମହୁ ଏବଂ ଲବଙ୍ଗ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ଲଗାଇ ପାରିବେ।

honey

ଏହା ଯକୃତକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଜ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏକ ଚାମଚ ମହୁରେ ଲବଙ୍ଗ ପାଉଡର ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ପିଅନ୍ତୁ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ମହୁ ଏବଂ ଲବଙ୍ଗ ଚା ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଭୋକ କମିବ। ଲବଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ହଜମକୁ ଭଲ ରଖେ। ପାଟି ଘା’ର ଚିକିତ୍ସା। ଏକ ଚାମଚ ମହୁରେ ଲବଙ୍ଗ ପାଉଡର ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପାଟି ଘା’ରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ପାଟି ଘା’ର ସମସ୍ୟାରେ ଆରାମ ଦେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *