dina

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଭୁଲ ନହେଲା ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଦଶା ପଡିବ-ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |

NEWS

ସନାତନ ଧର୍ମରେ, ହନୁମାନ ରାମଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ, ଯିଏ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ, ଏବଂ ଶନୀଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ଧାୟାଙ୍କୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ପୂଜା କରାଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ବଜରଙ୍ଗବାଲି ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଚାଲିସା,

ମନ୍ତ୍ର ଜପ କିମ୍ବା ହନୁମାନାଶକ ପାଠ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ବହୁତ ଭକ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଦିନ, ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବଜରଙ୍ଗବାଲି କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଘରେ ଲୁହା ଜିନିଷ ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଲୁହା ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା

hanu1

ଏହି ଦିନ ଲୁହା ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଇସ୍ପାତ ବାସନ ଏବଂ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷ, ନଖ କଟୁରି ଛୁରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟା ଭଳି ଜିନିଷ କିଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଦିନ ଏକ ନୂତନ ଗାଡି କିଣିବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଲୁହା ଜିନିଷ କିଣିବା ପରିବାରରେ ଉତ୍ତେଜନା ବଢାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବାଣିଜ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

puja 1

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଘରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଏହାର କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିନ କାହାକୁ ଋଣ ଦିଅ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହାଠାରୁ ଋଣ କର ନାହିଁ, ଏହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଫଳତା ସୃଷ୍ଟି କରେ, କେଶ ଏବଂ ନଖ କଟିଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କେଶ କାଟିବା, ସେଭ୍ କରିବା କିମ୍ବା ନଖ କାଟିବା ଅପ୍ରୀତିକର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ କେଶ ଏବଂ ଦାଢ଼ିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ଅର୍ଥ

ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କେଶ କାଟିବା ବୟସ 8 ମାସ କମିଯାଏ। ଏହି ଦିନ ମାଂସ ଏବଂ ମଦଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଭୁଲିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମାଂସ କିଣିବା କିମ୍ବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ପୱନଙ୍କ ପୁତ୍ର ହନୁମାନ ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଜୀବନ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ ସତର୍କ ହେଇ କାମ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *