rasi

ଅମାବାସ୍ୟାରେ ହେବ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ,ଏହି ରାଶି ମାନଙ୍କର ହେବ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ |

RASIPHALA

ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଘଟଣାର 15 ଦିନ ପରେ ଦୀର୍ଘତମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଘଟିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିସେମ୍ବର 4, ଶନିବାର ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। 2021 ବର୍ଷର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଘଟଣା ଭାବରେ ସୌର ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଶୁଭକାମନା କମିଯାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ରାଜା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମା, ପିତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀ ସହିତ ଜଡିତ।

ଏହି ଦେଶରେ ସୌର ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ। 2021 ବର୍ଷର ଏହି ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଆଣ୍ଟାଟିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ। ତେବେ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଭାରତରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ସୂତାକ ଅବଧି ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ। ଶନି ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଘଟୁଥିବା ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ। ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ସୂତାକ ଅବଧି ଅଟେ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାର 12 ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସୂତାକ ଅବଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏତେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଅନୁଚିତ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ,

rasi

ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଦୀର୍ଘତମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ 29 ନଭେମ୍ବରରେ ଘଟିଥିଲା, ଯଦିଓ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଭାରତରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡି ନଥିଲା କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର ଭାରତରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ସେଥିପାଇଁ ଏକ ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ହୁଏ। ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣକୁ ଗ୍ରାସ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ଏକ ସିଧା ଧାଡିରେ ନଥାଏ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଏକ ଅଂଶକୁ ଆବୃତ କରେ। ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ସ୍ଥିତିକୁ ଏକ ସେଗମେଣ୍ଟାଲ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କୁହାଯାଏ।

rasi1

ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କେବଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ଚନ୍ଦ୍ରର କିଛି ଅଂଶରେ ଘଟେ ତାହା ହେଉଛି, ଚନ୍ଦ୍ର ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର କେବଳ ଏକ ଅଂଶକୁ ଆବୃତ କରେ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଏହି ରାଶିର ଚିହ୍ନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ହେଉଛନ୍ତି ଶନି ଦେବଙ୍କ ପିତା। ଶନି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ରାଶି ଚିହ୍ନକୁ ଏହି ଦିନ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ। ସିଂହ ରାଶିଫଳ ସିଂହ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ। ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଧୈଯ୍ୟ ସହିତ କାମ କର ମକର ରାଶିଫଳ ମକର ରାଶିର ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ଶନି ଦେବ। ଶନି ଦେବ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ରାଶିରେ ବସିଛନ୍ତି। ଶନୀଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟଙ୍କା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ପ୍ରତି ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ପରିବାରରେ ଶାନ୍ତି ରଖନ୍ତୁ। କୁମ୍ଭ ରାଶିଫଳ ଶନି ଦେବ ମଧ୍ୟ କୁମ୍ଭର ପ୍ରଭୁ ଅଟନ୍ତି କୁମ୍ଭ ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶନିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ତୁମର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସାବଧାନ ରୁହ ଋଣ ଦେବା ଏବଂ ନେବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *