laxmi

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଚାହୁଁଛ ତେବେ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ଉପାୟଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ ।

RASIPHALA

ଏହି ଦୁନିଆର ସମସ୍ତେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଆମର ସମସ୍ତ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଭାଗ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭାଗ୍ୟ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ପ୍ରତିକାର ଦେଖାଉଛୁ ଯାହା ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ ଏବଂ ଗୌରବ ଦେବ। ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଜୀବନର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସଙ୍କଟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ବୁଧବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅତି କମରେ 21 ଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଟିକେ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଜେ କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହାକୁ 21, 42, 64 କିମ୍ବା 84 ଦିନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏହା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ।

ଜୀବନରେ ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରାପ୍ତ ସଫଳତା ପାଇଁ, ସେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିବା ଘରେ ଏକ ଚିତ୍ର ରଖି ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିକୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ବୁଧବାର ଦିନ, ପାଞ୍ଚ ମୁଠାଏ ସବୁଜ ପୁରା ମଗ୍ ସଫା କରନ୍ତୁ ରୁମାଲ ପୋଷାକରେ ଗୁଡ଼ାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲୁଥିବା ପାଣିରେ ପକାନ୍ତୁ। ଏହା ଆର୍ଥିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରେ ନାହିଁ। ଅର୍ଥନୈତିକ ଦଳ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଛି।ଅର୍ଥନୈତିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ବୁଧବାର ଦିନ ସବୁଜ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ହଳଦିଆ ଜିନିଷ ଆଦୌ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହଳଦିଆ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସବୁଜ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ,

laxmi

ତା’ପରେ ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିବା ପାଇଁ, କିଛି ସୁନା ଓ ରୂପା ମୁଦ୍ରାକୁ ଲାଲ କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଏକ ସୁନ୍ଦର ମାଟି ପାତ୍ରରେ ଘରର ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ କୋଣରେ ଏକ ପରିଷ୍କାର ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ହାଣ୍ଡିକୁ ଗହମ କିମ୍ବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଭରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରବାହ ସ୍ଥିର ରହିଥାଏ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ। ବରଫକୁ ଘରେ ଏକ ସଫା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ। କଦଳୀକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଏହାକୁ ବାହାର ଲୋକ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ସବୁବେଳେ ଖଟକୁ ଖଟରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହାକୁ କେବେବି ସେଟ୍ ଅପ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ,

ଏହା ଉପରେ ପାଦ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅନ୍ୟଥା, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ। ଘରର ମୁଖ୍ୟ, ଯିଏ ନିଜ ଘର ବ୍ୟବସାୟରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେ ରାତିରେ ଚାଉଳ, କଦଳୀ, କ୍ଷୀର, ମୂଳା ଇତ୍ୟାଦି ଧଳା ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଥାସମ୍ଭବ ଏହି ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରି ଅର୍ଥନୈତିକ ଦଳ ସର୍ବଦା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିଆସିଛି।

ଚାଉଳ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଲାଲ ପର୍ସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ଅବିଭକ୍ତ ଚାଉଳ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ କୋଡିକୁ ଏକ କାଗଜରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ତୁମେ କେବେବି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହେବ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ କିମ୍ବା ପାଦ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଦ ସଫା କରନ୍ତି ମୁଣ୍ଡରେ ତେଲ ଲଗାଇବା ପରେ ହାତର ତେଲକୁ ହାତ ପାପୁଲିରେ କିମ୍ବା ହାତରେ ଘଷନ୍ତୁ। ଛେପ ପକାଇ ନୋଟ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ଗଣନା କର ଏହା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରେ। ସେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତିତ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଭୁଲ କରନ୍ତୁନି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *