jojana

ଓମିକ୍ରନ୍ ପାଇଁ ଦେଶ ପୁଣି ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି କି ସରକାର କଣ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ ।

NEWS

ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନଥିଲା ଯେ ଭାରତର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାରତ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋକିବା ପାଇଁ କିଛି ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରିବେ। ଭାରତର କୋଭିଡ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଏନ.କେ ଆରୋରା ଏହା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ଡକ୍ଟର ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ବ୍ୟତୀତ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସରକାର 15 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବ୍ୟାପକ ନୀତି ଆଣିପାରିବେ। ଡକ୍ଟର ଆରୋରା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଗୋଷ୍ଠୀ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ବ୍ୟତୀତ ବୁଷ୍ଟର ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ମାତ୍ରା ଉପରେ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। COVID-19 ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଏବଂ ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ ଉପରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ନୀତି ଆସନ୍ତା 2 ସପ୍ତାହରେ ଭାରତର ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ଇମ୍ୟୁନାଇଜେସନ୍ ଦ୍ଵରା ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ।

corona 1

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନୂତନ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରାଯିବା ଦ୍ଵରା କିଏ ଅତିରିକ୍ତ ଟିକା ଆବଶ୍ୟକ କରିବ ତାହା ସ୍ଥିର ହେବ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ନିକଟରେ ଏପରି କିଛି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ ବଦଳରେ ଅତିରିକ୍ତ ଡୋଜ୍ ଭାବରେ ସୁପାରିଶ କରାଯିବ। ବାସ୍ତବରେ, ସେହି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ ଯାହାର ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବହୁତ କମ।

ଯେତେବେଳେ କି ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା ଟୀକାକରଣର କିଛି ଦିନ ପରେ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଫିଟ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କିଛି ରୋଗ ହେତୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ସେମାନେ କରୋନାର ସାଧାରଣ ଦୁଇ-ଡୋଜ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସରକାର ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଡୋଜ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *