batya

ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତର୍କତା, ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଗ କିପରି ରହିବ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଏହାର ସଂଲଗ୍ନ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ଗଭୀର ଉଦାସୀନତା ହେତୁ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଯାହା ଡିସେମ୍ବର 3 ରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 4 ତାରିଖ ସକାଳେ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ-ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏହାର ନାମ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଜୋୱାଡ୍ ରଖାଯାଇଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କାରଣରୁ ପାଣିପାଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଡିସେମ୍ବର 2 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଏହି ଝଡ ଆସିବ। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରି ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପକୂଳରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ

ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଝଡ଼ରେ ପରିଣତ ହେବ। ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା କୂଳକୁ ଆସିବ। ଏହି କାରଣରୁ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉତ୍ତର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର 5 ରୁ 6 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। ସମୁଦ୍ରକୁ ନ ଯିବାକୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଆରବ ସାଗର ଉପରେ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ସଞ୍ଚାଳନ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଗାମୀ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆରବ ସାଗର ଉପରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ,

rainn

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଭ୍ରାନ୍ତ ଯୋଗୁଁ ଗୁଜୁରାଟର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଡିସେମ୍ବର ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ଆରବ ସାଗରକୁ ନ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅମଳ ହୋଇଥିବା ଫସଲକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଗୁଜୁରାଟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତର୍କ ସୂଚନା। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏହାର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଣିପାଗ ବୁଲେଟିନରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ମୌସୁମୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସୌରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହାଲୁକାରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭବ। ଚାଷୀଙ୍କୁ ରବି ଫସଲ ନ ବୁଣିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଉପତ୍ୟକାରେ ତିକ୍ତ ଶୀତର ଆରମ୍ଭ। ଏଥି ସହିତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଥଣ୍ଡା ଶୀତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ କାଶ୍ମୀରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ଶୂନରୁ କମ୍ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

rainn

ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ଶ୍ରୀନଗରରେ ଋତୁର ସବୁଠାରୁ ଶୀତ ରାତି ବୋଲି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ମକର 2.5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ତଳେ ରହିଲା। ଏହି ସପ୍ତାହ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଉପତ୍ୟକାରେ ଶୁଖିଲା ପାଗ ହେତୁ ତୁଷାରପାତ ହେବ। ସାଧାରଣତ କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ତିକ୍ତ ଥଣ୍ଡା ଡିସେମ୍ବର ମାସର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ୟୁପି ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପାଣିପାଗ ଏହିପରି ରହିବ। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ,

ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ୟୁପି ଉପରେ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ କମ୍ ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏକ ଘରୋଇ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଏଜେନ୍ସି ସ୍କାଏମେଟ ପାଣିପାଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କୋଙ୍କଣ ଏବଂ ଗୋଆର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ରାଜସ୍ଥାନ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପାଣିପାଗ ଏହିପରି ରହିବ। ସ୍କାଏମେଟ ପାଣିପାଗ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପାଣିପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେତୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ତରଙ୍ଗ ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଯେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 40 ରୁ 50 କିଲୋମିଟର ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *