delta

ଓମିକ୍ରନ୍ ଡେଲଟା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ସଂଫୁର୍ଣ ରହସ୍ୟ ଆଜି ହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ ।

HEALTH

କରୋନାର ଓମିକ୍ରନ୍ ର ନୂତନ ପ୍ରକାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିୟମ ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ଯେକୌଣସି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଗତ 14 ଦିନର ଯାତ୍ରା ଇତିହାସର ରେକର୍ଡ ମାଗାଯିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ କେଉଁ ଦେଶ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା, ଓମିକ୍ରନ୍ ର ନୂତନ ପ୍ରକାର ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବେଦନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର ଦିନ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ନୂତନ ପ୍ରକାର ଓମିକ୍ରନ୍ ବିରୋଧରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀର ଆହ୍ବାନ ସମୟରେ ଆମେ 100 କୋଟିରୁ ଅଧିକ COVID ଟିକା ଦେଇଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ 150 କୋଟି ଡୋଜ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛୁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ନୂତନ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ସହିତ ଆମକୁ ଅଧିକ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ।କୋଭିଡ୍ -19 ‘ଓମିକ୍ରନ୍’ର ନୂତନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଇଟାଲୀର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

corona 1

ଚିତ୍ର ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହେଉଛି ମୂଳ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏକ ଉଚ୍ଚ ରୂପାନ୍ତରିତ ସଂସ୍କରଣ। ‘ଓମିକ୍ରନ୍’ ‘ଡେଲଟା’ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ। ଯଦିଓ ଏହି ପ୍ରକାର, ଯାହା ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ବିସ୍ତାର କରିଛି, ଏହା କେତେ ସଂକ୍ରାମକ ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ରୋଗ ଦିଏ, ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ବେବି ଜିସୁ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏହି ଫଟୋ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହା ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଡାହାଣରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଦେଖାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,

corona 2

ଓମିକ୍ରନ୍‌ର ଅଧିକାଂଶ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି ଯାହା ମାନବ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥାଏ।ଜାପାନ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ଜାପାନ ସରକାର ବ୍ରିଟେନରେ ମିଳୁଥିବା ନୂତନ ପ୍ରକାରର କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷେଧ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ ଯେଉଁମାନେ ଜାପାନର ବାସିନ୍ଦା ନୁହଁନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ରୂପ ବିଷୟରେ ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ

ଏହା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ। ଫ୍ରାନ୍ସର 8 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସନ୍ଦେହ। କରୋନାର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ର 8 ଟି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫ୍ରାନ୍ସର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ 14 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଯାତ୍ରୀ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରୁ ଫେରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 8 ଜଣଙ୍କର ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ମିଳୁଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ସ୍କ୍ରିନିଂରେ ଆଲଫା, ବିଟା, ଗାମା ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ। ଫ୍ରାନ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ସାତ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *