sanketa

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦଘାତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

HEALTH

ହୃଦଘାତ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ। କେତେକ ରୋଗୀ ହୃଦଘାତ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି କିଛି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ 1 ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ କାରଣ ଆପଣ ହୃଦଘାତର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍: ପ୍ରଥମେ ଛାତି ଅସୁବିଧା। ଛାତି ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ହେଉଛି ହୃଦଘାତର ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷଣ। ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦଘାତର ଶିକାର କରିପାରେ। ଯଦି ଛାତିରେ ଚାପ କିମ୍ବା ଜଳିବା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ଅଛି, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଥକ୍କା କୌଣସି ବ୍ୟାୟାମ କିମ୍ବା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବିନା ଥକ୍କା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତର ଏକ ଲକ୍ଷ ହୋଇପାରେ। କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କାରଣରୁ ହୃଦୟ ଧମନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ହୃଦୟ ଅଧିକ ପ୍ରୟାସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ।

HEART1

ଅନେକ ଥର, କେବଳ ଭଲ ନିଦ ନେବା ପରେ, ସେମାନେ ହତାଶ ଏବଂ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦିନରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି।ପ୍ରଦାହ ଶରୀରକୁ ରକ୍ତ ପରିବହନ ପାଇଁ ହୃଦୟକୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶିରା ଫୁଲିଯାଏ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିଶେଷତ ଆଙ୍ଗୁଠି, ଗୋଡ ଏବଂ ପାଦର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ ଫୁଲା ଆକାରରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ। ଏହା ଓଠର ପୃଷ୍ଠର ନୀଳ ରଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ଥଣ୍ଡା ରହିବା।

HEART

ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଏହାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତକୁ ସୂଚାଇଥାଏ। ହୃତପିଣ୍ଡରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସହିତ ଧଳା କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ଶ୍ୱାସ ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ନିର୍ଗତ ହେବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରେ। ପଞ୍ଚମରେ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ହୃଦୟର ଦୁର୍ବଳତା ହେତୁ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଠିକ୍ ଭାବରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଏ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।

ହୃଦଘାତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ, ଯାହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ହୃଦଘାତର ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ହୃଦୟର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ଅକ୍ଷମତା ହେତୁ ଫୁସଫୁସ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଅମ୍ଳଜାନ ପରିମାଣରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ, ଯାହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *