dhana

ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ସସ୍ଥା ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ଖବର ।

NEWS

ବିହାରର ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ପାଇବା ପରେ ଭାରତକୁ ପୁଣି ଥରେ ସୁନା ପକ୍ଷୀ କୁହାଯିବ କି। ବାସ୍ତବରେ ବିହାରରେ ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ପାଇବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ଷ୍ଟୋର୍‌ର ଆବିଷ୍କାର ପରଠାରୁ ବିହାର ମୁଖ୍ୟ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ସଂସଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଦ୍ୱାରା ଏହି ବିଷୟର ଖୁଲାସା କରାଯାଇଛି। ବିହାରରେ ମିଳିଥିବା ବୃହତ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର। ବାସ୍ତବରେ ବିହାରର ଜାମୁଇ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ପାଇବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଏହି ଷ୍ଟକ୍ ପାଇବା ପରେ ବିହାର ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି। ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ସୁନା ଖଣିରେ ଏତେ ପରିମାଣର ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମିଳୁନାହିଁ। ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କାରଣ, ଏହି ଖଣି ବିଷୟରେ ବିହାର ବିଜେପି ସଭାପତି ତଥା ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ସଞ୍ଜୟ ଗୃହରେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସୂଚନା ମାଗି ପଚାରିଥିଲେ। ବିହାରରେ ଦେଶର ସବୁଠୁ

gold2

ବଡ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର କ’ଣ। ପଶ୍ଚିମ ସମେତ ବିହାରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁନା ଭଣ୍ଡାରର ସର୍ଭେ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସୂଚନା ମାଗିଥିଲେ। ଖଣି, କୋଇଲା ଏବଂ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଖଣି, କୋଇଲା ଏବଂ ସଂସଦୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତର ବିହାରର ଲୋକଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଥିଲା। ସେ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି, ‘ଭାରତର ଜିଓଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଗୟା ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏକ ସର୍ଭେ କରିଛି। ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଢାଞ୍ଚା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟକରଣର ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ସବୁ ଘଟିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ଖଣିଜ ଜମା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ । ଲୋକସଭା ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରକୁ ଧାରଣ କରିଥିବା ଚିଠିକୁ ସଞ୍ଜୟ ତାଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ‘ଦେଶରେ 501.83 ଟନ୍‌ର ମୋଟ ପ୍ରାଥମିକ ସୁନା ଖଣିଜ ଭଣ୍ଡାର ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 654.74 ଟନ୍ ସୁନା ଧାତୁ ଅଛି। ଏଥିରେ 44 ପ୍ରତିଶତ ସୁନା କେବଳ ବିହାରରେ ମିଳିଛି। ରାଜ୍ୟର ଜାମୁଇ ଜିଲ୍ଲାର ସୋନୋ କ୍ଷେତରେ 37.6 ଟନ୍ ଧାତୁ ଖଣି ସହିତ 222.885 ମିଲିୟନ୍ ଟନ୍ ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ମିଳିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *