thakei

ରିଚାର୍ଜ ଠକେଇ ଦୋକାନରେ ରିଚାର୍ଜ କରୁଥିଲେ – ଏହି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ।

NEWS

ଆଜିକାଲି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ହେତୁ, ସେମାନେ ନିଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ପାଇନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଅନଲାଇନ୍ ସିଷ୍ଟମ ଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସରଳ କରିଦେଇଛି। ପୂର୍ବ ସମୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଦେବା କିମ୍ବା ସପିଂ କରିବା ପାଇଁ ଦିନସାରା ଲାଇନରେ ଛିଡା ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଘରେ ବସିଥିବା ନିଜ ଫୋନରୁ ବିଲ୍, ରିଚାର୍ଜ, ନଗଦ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଇତ୍ୟାଦି କରିପାରିବେ। ଯେତେବେଳେ କି କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ଫୋନ୍ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଦୋକାନକୁ ଯାଆନ୍ତି।

sim 2

ସାଧାରଣତ ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ଆମ ଫୋନରେ ସମାନ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଆସେ, କିନ୍ତୁ ଦୋକାନୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟଙ୍କା ରୁ ନିଜକୁ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି। ସେହି ଲୋକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ରିଚାର୍ଜ କରିବାର କାମ କରନ୍ତି, ସେହି ଲୋକମାନେ କମ୍ପାନୀଠାରୁ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ସିମ୍ ପାଇଥାନ୍ତି। ରିଚାର୍ଜ ଦୋକାନୀମାନେ ସମାନ ସିମ୍ ସହିତ ରିଚାର୍ଜ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଦୋକାନୀମାନେ କମିଶନ ପାଆନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ରିଚାର୍ଜରେ ସେମାନେ ମାତ୍ର ତିନି ପ୍ରତିଶତ କମିଶନ ପାଆନ୍ତି ବୋଲି ଦୋକାନୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଦୋକାନୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ କାହାର ଫୋନରେ 100 ଟଙ୍କା ରିଚାର୍ଜ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟିକ ସିମରୁ କେବଳ 97 ଟଙ୍କା କଟାଯାଇଥାଏ, ସେମାନେ ତିନି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି।

sim 1

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୁପନ୍ ସହିତ ପୂର୍ବରୁ ରିଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଟପ୍ ଅପ୍ ରିଚାର୍ଜ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏଥିରେ ରିଚାର୍ଜ କୁପନରେ ଏକ ସ୍କ୍ରାଚ୍ କୋଡ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ସ୍କ୍ରାଚ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସିମ୍ ସନ୍ତୁଳନ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଥିଲା। କମ୍ପାନୀ ଏହି ରିଚାର୍ଜ କୁପନକୁ ଦୋକାନୀକୁ MRP ଠାରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଏବଂ ଏମଆରପି ଦୋକାନୀଙ୍କ ଲାଭକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ରିଚାର୍ଜର ଏହି ଟପ୍ ଅପ୍ ପଦ୍ଧତି ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଅନ୍ଲାଇନ ରିଚାର୍ଜ କରାଯାଏ। ଏହା ଦୋକାନରୁ କିମ୍ବା ଘରୁ କରିବା। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ରିଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ କମ୍ପାନୀର ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବସି ରିଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ। ଆପ ଲଗ୍ କରିବାକୁ ଦୋକାନୀମାନଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବାକୁ ପଡିବ। ମୋବାଇଲ୍ ଆପରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ପରେ ଦୋକାନୀମାନେ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଆକ୍ସେସ୍ କରନ୍ତି। ଏହା କରି ଦୋକାନୀମାନେ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି ଦୟାକରି ସାଵଧାନର ସହିତ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *