dara

ଡବଲ ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ ଓମିକ୍ରନକୁ ନାହିଁ ଡର – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର ।

HEALTH

ଓମିକ୍ରନ୍, କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୂପ, ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଭାରତ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଭାଇରସକୁ କିପରି ଏଡ଼େଇ ଦିଆଯିବ। ଏହି ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟଙ୍କ କରୋନା ଟିକା ପାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ସହଜରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ଆଞ୍ଜେଲିକ୍ କୋଏଟଜୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ସ୍ଥିର କରିଛୁ ଯେ ଏହି ଟିକା ଓମିକ୍ରନ୍ ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ, କାରଣ ବୟସ ବର୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ଅଟେ

corona 1

ଏବଂ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ସ୍ଥିର ରହେ କିମ୍ବା ସକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ କରେ, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ରହି 10 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରନ୍ତୁ, ଯଦିଓ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରିଛନ୍ତି। ଦ୍ରୁତ ଫ୍ଲୋ ପରୀକ୍ଷଣ, ଯାହା ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ, ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ କହିପାରିବ ନାହିଁ। ତଥାପି, ଏହିପରି ପରୀକ୍ଷଣ ଆପଣଙ୍କୁ ନକାରାତ୍ମକ କିମ୍ବା ସକରାତ୍ମକ ବୋଲି କହିପାରେ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ। ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଅନେକ ଭିନ୍ନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଛି, ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଟୀକାକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ମୁଖ୍ୟ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ।ପରୀକ୍ଷଣରେ ଓମିକ୍ରନ୍ କୁ ଏକ ‘S- ଜିନ୍ ଡ୍ରପଆଉଟ୍’ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଏହା ଏକ ନୂତନ ସୂଚନା ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହା ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାର ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *