sankha

ଶଙ୍ଖରେ କରନ୍ତୁ ଏମିତି ଅଦ୍ଭୁତ ଉପାୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ସବୁ ମନୋ କାମନା – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର |

NEWS

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ନିଜସ୍ୱ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହା ସହିତ, ଏହି ମାସରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ନିୟମ ଅଛି। ଏଥି ସହିତ, ମାର୍ଗଶିର ମାସ 20 ନଭେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ପବିତ୍ର ମାସ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭୁ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଁ ଶଙ୍ଖ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ଏହି ଉପାୟରେ ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ପାଞ୍ଚଟି ଜାନିଆ ଶଙ୍ଖ ଭାବରେ ସାଧାରଣ ଶଙ୍ଖକୁ ପୂଜା କର।

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପଞ୍ଚଜାନିଆ ଶଙ୍ଖ ଭାବରେ ସାଧାରଣ ଶଙ୍ଖକୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ନିୟମ ଅଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ଅପାର ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଟେ। ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରି, ଜଣେ ଇଚ୍ଛାକୃତ ଫଳାଫଳ ପାଇଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ସମୁଦ୍ରର ଘୁଞ୍ଚିବା ସମୟରେ ଶଙ୍ଖ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା। ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରର ଝିଅ କୁହାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଶଙ୍ଖ ସମୁଦ୍ରରୁ ଦେଖାଯାଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି। ତେଣୁ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶଙ୍ଖ ଉପାସନା କରିବା ମଧ୍ୟ ମାତା ଦେବୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରେ।

laxmi

ତେଣୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜାରେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ଆରତୀ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଉପରେ ଜଳ ମଧ୍ୟ ଛିଞ୍ଚି ଦିଆଯାଏ। ଧନ ପାଇବାକୁ, ମାର୍ଗଶିର ମାସରେ ଶଙ୍ଖ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ। ମାସ ଶେଷ ହେବାକୁ ମାତ୍ର 23 ଦିନ ବାକି ଅଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଏହି ପବିତ୍ର ଦିନରେ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ଅସୀମ ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇପାରିବେ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଗାଧୋଇ ଶଙ୍ଖରେ କ୍ଷୀର ଭରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଏହା ସହିତ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ।

KRUSHNA

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅପାର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରେ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଧନ ଲାଭ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏହି ଜିନିଷକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ। ଶଂଖରେ ପୁରା ଚାଉଳ ଭରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏହାର ଏକ ଗୁଣ୍ଡ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଟଙ୍କା ରଖିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ଼ ହେବାରେ ଲାଗିବ। ଶଙ୍ଖ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଶଙ୍ଖ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କରିବା ଅର୍ଥର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।ଶଙ୍ଖ ସହିତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅଭିଷେକ ଏହି ପବିତ୍ର ମାସରେ ଶଙ୍ଖରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ମିଶ୍ରଣ କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ।

ଏହା ସହିତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅପାର ଅନୁଗ୍ରହ ଘରେ ବର୍ଷା ହେବ। ଏହିପରି ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଦୂର ହେବ। ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଶଙ୍ଖ ଲଗାନ୍ତୁ। ମାସରେ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ଶଙ୍ଖ ଲଗାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଏହା ଘରେ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ। ଏହିପରି ପାଣିରେ ଶଙ୍ଖ ବୁଡାନ୍ତୁ। ରାଶିରେ ଶୁକ୍ରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାଉଳକୁ ଏକ ଧଳା କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହାକୁ ପ୍ରବାହିତ ନଦୀରେ ଫିଙ୍ଗିଦିଅ। ଏହା ରାଶିଫଳରେ ଶୁକ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଟଙ୍କା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *