mangala

ନିଜର ମଙ୍ଗଳ ଚାହୁଁଥିଲେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କିନ୍ତୁର ନାହିଁ ଏହି ଜିନିଷ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ସୂଚନା ।

NEWS

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ଜିନିଷ କିଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। ପଣ୍ଡିତ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ପାଇଁ ପୂଜା କରିବା ମଙ୍ଗଲ ଦୋଶକୁ ଶେଷ କରିଥାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସେମାନଙ୍କର କୁଣ୍ଡଳିରେ ମଙ୍ଗଲ ଦସା ଅଛି ସେମାନଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଲି କୁହାଯାଏ। ମଙ୍ଗଲ ଦସାଙ୍କର ଅପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରଭାବକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ, କିଛି ଜିନିଷ କିଣିବା

ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ସୋମବାର ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କିଣାଯାଇଥିବା ମେକ୍ଅପ୍ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଶୁଭଫଳ ବଢାଇଥାଏ। କ୍ଷୀରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମିଠା କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମଇଦା କିଣିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ପ୍ରଭାବ ଦେଇଥାଏ। ଭାଗ୍ୟକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବା ପାଇଁ ଲଡୁରେ ଲବଙ୍ଗ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡକୁ 7 ଥର ମାରିବା ପରେ ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ଏହାକୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ।

milk

ଆଖି ଖୋଲିବା ପରେ ହନୁମାନଙ୍କ ଦେବତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସେହି ଲଡୁକୁ ଭାଙ୍ଗି ଗାଇକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ। ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମିଠା ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ମିଠା ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷ ସେହି ଦିନ ନିଜେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଲୁହା ସାମଗ୍ରୀ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। କଦାପି ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ କଳଙ୍କିତ ଲୁହା ପ୍ରବନ୍ଧ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

କଦଳୀ ଲୁହା ପ୍ରବନ୍ଧରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ସୋରିଷ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ଲୁହା ଜିନିଷକୁ ଘରର ଛାତ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା କୌଣସି ଆଇଟମ୍ ଯଦି କଳଙ୍କିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାକୁ କିରୋସିନି ସହିତ ସଫା କରନ୍ତୁ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନେଲ କତୁରୀ କଇଁଛି ଛୁରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷ କିମ୍ବା ଷ୍ଟିଲ ବାସନ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମାଛ କିଣିବା ଏବଂ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଜଣଙ୍କର ଟଙ୍କା

ପାଣି ପରି ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। ଏହି ଦିନ ମାଂସ ମଧ୍ୟ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିବାର ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ। ଏହି ଦିନ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ। ମଦ୍ୟପାନ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅପରାଧ କରେ। ବନ୍ଧୁମାନେ ଘରେ କିଣନ୍ତି ନାହିଁ, ସାମଗ୍ରୀ କିଣନ୍ତି ନାହିଁ ମନେରଖ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଗରିବଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ଲାଲ ଚିରା ପୋଷାକ, ପୁରୁଣା ତମ୍ବା ବାସନ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *